Czy praktyki sadomasochistyczne są szkodliwe?

Profilaktyka    
ocena

Seks sadomasochistyczny jest nie bardziej szkodliwy od seksu z gadżetami, odgrywania ról erotycznych czy też miłości na wolnym powietrzu. O ile, rzecz jasna, obie osoby wyraziły na niego zgodę.

Termin „sadyzm" (którego nazwa pochodzi od francuskiego pisarza de Sade'a) to tendencja niektórych ludzi do zadawania partnerowi seksualnemu bólu, jego upokarzania lub dominacji. Z kolei określenie „masochizm" (którego nazwa pochodzi od pisarza austriackiego von Sacher-Masoch) oznacza odwrotność tych pragnień. W tym przypadku osoba o skłonnościach masochistycznych podnieca się możliwością odczuwania bólu, bycia zdominowaną lub upokorzoną przez partnera seksualnego. Jest także wspólne słowo „sadomasochizm", które odnosi się do obu tych postaw seksualnych równocześnie.

Sadomasochizm może mieć nawet uwarunkowanie biologiczne – istnieją przecież gatunki zwierząt o wyjątkowo brutalnych praktykach seksualnych, a wśród części z nich stosunek kończy się śmiercią partnera. Mimo to wśród ludzi silne tendencje masochistyczne lub sadystyczne nie są uważane za zwyczajne i mogą wywoływać uczucie niepokoju w osobie, która je posiada. Nie trzeba chyba dodawać, że sadyzm może być szkodliwy społecznie, gdyż w wielu przypadkach prowadzi do przemocy seksualnej, a nawet i morderstwa. Ale są to już zdarzenia ekstremalne.

Większość specjalistów rozróżnia jednak przymusowy i zgodny sadomasochistyczny akt seksualny. Nie jest niczym niezwykłym zarówno dla par homoseksualnych, jak i heteroseksualnych tworzenie związków, w których jeden z partnerów zadaje ból lub upokarza drugiego przy pełnej jego zgodzie. W rzeczywistości to zwykle masochista prowokuje i kontroluje sadyzm drugiej połowy. Takie relacje nadal opierają się na wzajemnej miłości i bliskości i żadna interwencja zewnętrzna – policyjna lub psychiatryczna – nie jest potrzebna.

Istnieją również kluby wirtualne i rzeczywiste, które zrzeszają osoby o skłonnościach sadomasochistycznych. Członkowie tych stowarzyszeń spotykają się regularnie i za wspólną zgodą planują zbliżenie seksualne. Takie grupy opracowują konkretne style uprawiania miłości, które następnie przekazują nowym członkom klubu.

Jeżeli mówimy o zgodnym stosunku sadomasochistycznym, to nie jest on szkodliwy dla żadnej z zaangażowanych stron. Co więcej, w którymś momencie większość z par doświadczyła go w łóżku, przynajmniej w łagodnej formie. Kiedy ludzie odczuwają podniecenie, ich tolerancja na ból wzrasta. Stąd bicie, gryzienie, drapanie paznokciami potrafią pojawić się w nawet najbardziej konserwatywnych sypialniach.

Mimo że seks sadomasochistyczny w swojej ekstremalnej formie może doprowadzić do zagrożenia fizycznego i psychicznego, większość zaangażowanych ludzi uprawia go z uwzględnieniem wszystkich możliwych niebezpieczeństw i zagrożeń w obrębie starannie zdefiniowanych granic.

Gdzie szukalibyście informacji dotyczących życia intymnego? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =