Jak dbać i korzystać z soczewek kontaktowych?

Profilaktyka    
ocena

Zmorą współczesnego człowieka są wady wzroku, których nabawić się możemy w coraz większej liczbie miejsc. Wygodnym rozwiązaniem naszych problemów ze wzrokiem są soczewki kontaktowe. Ale jak z nich korzystać?

Jak dbać i korzystać z soczewek kontaktowych?

photoxpress.com

Męczymy i nadwyrężamy oczy spędzając długie godziny przy ekranie komputera czy telewizora, czytając przy złym oświetleniu, nie nosząc okularów przeciwsłonecznych i pozwalając szkodliwym promieniom słonecznym niszczyć nasze oczy czy wreszcie szkodzą im także niekorzystne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenie powietrza.

Tego rodzaju sytuację skutkują niestety tym, że liczba osób, również tych stosunkowo młodych, noszących okulary, wzrasta w zastraszającym tempie. Noszenie okularów nie byłoby jednak problemem, gdyby nie fakt, że okulary czasami przeszkadzają. Zakładając soczewki kontaktowe w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie możemy założyć okularów, przyzwyczajamy się do wygody jaką nam dają, a następnie nie mogąc z niej zrezygnować - wycofujemy się z noszenia okularów na rzecz soczewek. Jednak każdy, kto podejmuje taką decyzję i wybiera komfort i wygodę soczewek powinien poznać kilka podstawowych zasad i wskazówek, którymi należy się kierować podczas ich użytkowania.

Pierwszą zasadą, którą każdy noszący soczewki kontaktowe powinien zapisać sobie na kartce dużymi, drukowanymi literami i powiesić nad lustrem jest wykonywanie wszelkich zabiegów i czynności na oku, w tym zakładanie soczewek, które wymaga szczególnej higieny, czystymi rękami. Jest to konieczne jeżeli nie chcemy dopuścić do przedostania się do oka niebezpiecznych i wywołujących różnego rodzaju infekcje zanieczyszczeń, bakterii i wirusów.

Następnie należy pamiętać, aby zdejmując soczewki przełożyć je od razu do przygotowanego wcześniej pojemniczka z płynem do pielęgnacji szkiełek. Zaleca się aby czynność tą wykonywa zawsze od tego samego oka, podobnie jak ich zakładanie. Ma to zapobiec myleniu soczewek w przypadku osób noszących różną ich moc na każdym oku. Ważne jest aby zdejmowanie soczewek następowało tuż przed usuwaniem z twarzy i oczu makijażu, aby nie zabrudzić kosmetykami soczewek. Natomiast poranny make-up należy wykonywać dopiero po założeniu soczewek, również z tego samego powodu.

Niezwykle ważne jest, aby nosząc soczewki kontaktowe przestrzegać zasad higieny związanych z nimi. Nie należy soczewek nikomu pożyczać, ani się wymieniać, po zdjęciu należy przechowywać je wyłącznie w przeznaczonym do tego celu pojemniczku w taki sposób, aby każde ze szkiełek było zanurzone całkowicie w płynie do ich pielęgnacji. Ponadto nigdy nie należy nosić soczewek dłużej niż są do tego przeznaczone. Datę ich wymiany na  nowy komplet należy bezwzględnie zapamiętać i jej przestrzegać.

Nosicie soczewki kontaktowe? W jaki sposób o nie dbacie? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =