Jak leczyć anoreksję?

Profilaktyka    
ocena

Etymologia słowa anoreksja wywodzi się od dwóch słów: an - brak oraz orexis - apetyt. Ponad 1% populacji cierpi na jadłowstręt psychiczny, nie zdając sobie z tego sprawy, podobnie jak ich bliscy. Najczęściej problem ten dotyczy nastolatek, niezależnie od rasy, przy czym częściej typowy jest dla dziewcząt o białym kolorze skóry.

Jak leczyć anoreksję?

sxc.hu

Oczywiście nie każda kobieta, która liczy kalorie i przestrzega diety jest anorektyczką. Osoby, które są na diecie od tych dotkniętych anoreksją różni sposób myślenia:
1. Dla tych pierwszych zgubione kilogramy równają się zdrowiu i lepszemu wyglądowi, dla chorych na anorexie nervosa - drastyczny spadek wagi to jedyna droga do osiągnięcia szczęścia.
2. Osoby zdrowe swoją samoocenę budują nie tylko w oparciu o wygląd jak ma się to w przypadku anorektyczek.
3. Dieta dla nich wielu jest skutecznym sposobem na kontrolowanie wagi z kolei dla osób chorych jawi się jako narzędzie kontroli życia oraz emocji.
4.Kobiety dotknięte anoreksją chcą być szczupłe nie bacząc na konsekwencje zdrowotne (problemy z sercem, utrata okresu) w przeciwieństwie do tych, których celem jest zdrowa dieta i ćwiczenia.

Leczenie anoreksji

Terapia może trwać wiele lat i stale osobie chorej będzie towarzyszyć ryzyko powrotu do głodzenia się. Dlatego jest tak trudno wygrać z anoreksją ponieważ dotyczy ona psychiki, którą skutecznie wyleczyć może tylko terapia. Jest ona niezbędna aby pacjentka poradziła sobie z negatywnymi emocjami, które wyraża poprzez głodzenie się. Terapia ma na celu skupienie się na zbudowaniu samooceny, nie opierającej się jedynie na wyglądzie ciała oraz zmienienie negatywnych przekonań dotyczących własnej osoby W jej trakcie pacjentka ma rozpoznawać w których momentach stresujących pacjentek przestaje jeść i znaleźć inne metody na redukcję napięcia. Ważna jest również nauka prawidłowych zasad zdrowego odżywiania ponieważ anorektyczki mają zaburzony obraz, iż wszystkie produkty są złe i tuczące.

UWAGA!

Terapia jest tak istotna ponieważ często anoreksja dotyka osoby, które doświadczyły przemocy emocjonalnej lub seksualnego wykorzystywania. Będąc dziećmi nie miały wpływu na to co je spotykało więc, w dorosłym życiu, chcą mieć kontrolę nad własnym ciałem. Inne przyczyny tkwią w nieszczęśliwym dzieciństwie, spędzonym pod opieką wymagającej matki oraz oschłego ojca. Nie wszystkie dzieci buntują się w okresie dorastania, te spokojne mogą zwrócić się ku autodestrukcji (np. okaleczanie się) lub właśnie anoreksji. Pobyt w szpitalu osoby dotkniętej anorexia nervosa jest konieczny jeśli waga ciała pacjentki spadła poniżej BMI równemu 16, które to stanowi zagrożenie dla życia. Hospitalizacja jest również konieczna w wypadku wystąpienia chorób, będących konsekwencją drastycznego odchudzania np. problemy z sercem lub groźba samobójstwa.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =