Jak leczyć ziołami?

Profilaktyka    
ocena

Najstarszy nauka na temat ziołolecznictwa stanowi część systemu indyjskiej medycyny naturalnej, Ajurwedy, która od tysięcy lat propaguje leczenie dolegliwości ciała i umysłu sposobami naturalnymi. Do dziś zioła stanowią nieraz dobrą alternatywę leków. Można zażywać zioła profilaktycznie lub w celu złagodzenia objawów codziennych dolegliwości. Jakie mają zastosowanie?

Jak leczyć ziołami?

sxc.hu

W ziołolecznictwie zastosowanie mają zarówno korzenie roślin leczniczych, nasiona, pączki, liście, kwiaty i kora. Korzenie gromadzi się, kiedy roślina jest dojrzała i dokładnie myje się po zebraniu. Nasiona, na przykład lnu czy gorczycy, zbiera się wcześnie rano. Podczas zbioru pędów wybiera się  najlepsze okazy, podobnie liście i kwiaty.

Zioła nieraz mają podobnie skuteczne działanie jak leki, jednak zazwyczaj nie posiadają efektów ubocznych, są zdrowe i bezpieczne, nie tylko leczą, ale też wzmacniają i są stosowane profilaktycznie. Pomagają w przypadku chorób przewodu pokarmowego, oddechowego, nerwowego. Leczą codzienne dolegliwości, takie jak przeziębienie, bóle głowy czy zmęczenie i złe samopoczucie, ale także  biorą udział w leczeniu poważniejszych zmian, na przykład reumatycznych.

Zioła mają nie tylko lecznicze zastosowanie. Używa się je także w kosmetyce. Zioła nawilżają, łagodzą, oczyszczają i odmładzają. Są głównymi składnikami wielu kremów, szamponów, maseczek czy olejków. Dobieramy kosmetyki zawierające odpowiednie wyciągi w celu rozjaśnienia (rumianek) lub przyciemnienia włosów (rozmaryn, kora dębu),  zlikwidowania przebarwień skóry (bez czarny), jej wygładzenia (rumianek), wybielania zębów (szałwia) czy zatrzymania pojawiania się symptomów wkraczania w wiek dojrzały. 

Ponadto zioła stosowane są także w kuchni. Stanowią o niepowtarzalnym aromacie potraw, ich smaku, ale także mają właściwości lecznicze. Pieprz, kminek czy imbir będą pomagać w trawieniu, oregano podziała przeciwskurczowo i przeciwbólowo, tymianek ma właściwości naturalnego antybiotyku, podobnie jak kurkuma, a lubczyk pomoże w chorobach serca. Studiując zioła i ich działanie możemy skutecznie łączyć je ze sobą oraz z potrawami w taki sposób, by wykorzystać jak najwięcej z ich dobrego wpływu i poprawić jakość potraw na naszym stole.

Jakość ziół zależna jest od warunków w jakich dojrzewają, od tego, czy zostały w odpowiednim dla nich czasie zebrane, ważne jest również, czy proces suszenia przebiegał prawidłowo. Wiele czynników może osłabić ich działanie, wystarczy, że zbiór odbędzie się o niewłaściwej porze dnia. W zioła zaopatrzymy się w sklepie zielarskim czy ze zdrową żywnością. Możemy też sami postarać się o wyhodowanie niektórych rodzajów ziół w domowym ogródku. Kupując kosmetyki możemy wybierać te bazujące na naturalnych wyciągach i ekstraktach z roślin i kwiatów, dbając o to, by jak najwięcej aspektów naszego życia objętych zostało troską.

Leczyliście się kiedyś za pomocą ziół? Czy przyniosło to oczekiwane efekty?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =