Jak masować nogi?

Profilaktyka    
ocena

Masaż nóg polega na wzmocnieniu mięśni nóg, poprawia układ krążenia, wzmacnia serce, chroni przed żylakami. Działa relaksująco i odprężająco na cały organizm.

Jak masować nogi?

sxc.hu

Masaż wykonywany jest na jednej nodze, po zakończeniu można masować drugą.

Pacjent przyjmuje pozycję leżącą na brzuchu, ręce wzdłuż tułowia, pod grzbiet stopy kładziemy wałek w celu rozluźnienia mięśni. Osoba wykonująca zabieg ustawiona jest bokiem do pacjenta.

W masażu stosujemy technikę głaskania, rozcierania, ugniatania i oklepywania. Każdą z tych technik możemy przeplatać głaskaniem. Przed masażem nanosimy na ręce oliwkę.

Zabieg rozpoczynamy głaskaniem całej kończyny, przykładamy dłonie do ciała i wykonujemy ruch od ścięgna Achillesa do stawu biodrowego.

Masaż łydki

Zaczynamy głaskanie obydwiema rekami. Dłonie kładziemy po obu stronach ścięgna Achillesa i ruch prowadzimy od guza piętowego, wzdłuż mięśni łydki, w kierunku dołu podkolanowego (przed dołem podkolanowym dłonie rozchodzą się na boki). Ten sam ruch wykonujemy techniką rozcierania. Przykładamy dłonie do okolicy masowanej i opuszkami palców: wskazującymi, środkowymi i obrączkowymi, okrężnymi ruchami kierujemy się od ścięgna Achillesa, w kierunku mięśni łydki i na boki. Powtarzamy po sześć razy. Następnie ugniatamy w tym samym kierunku jak wyżej, powtarzając po sześć razy. Na końcu wykonujemy oklepywanie. Obie dłonie zginamy w  łyżeczkę lub łódeczkowato i wykonujemy oklepywanie łydki. Uderzenie powinno być stłumione, głuche. Czynność powtarzamy po kilka razy.

Masaż uda

Masujemy obydwiema rękami. Dłonie kładziemy przed dołem kolanowym i wykonujemy ruch  wzdłuż mięśnia dwugłowego uda, w stronę stawu biodrowego. Zabieg rozpoczynamy od głaskania mięśni uda, kierując się w stronę stawu biodrowego. Następnie wykonujemy technikę rozcierania - okrężnymi ruchami kierujemy się od dołu podkolanowego do stawu biodrowego. Te same ruchy powtarzamy w technice ugniatania, wykonując uciski na mięśniu dwugłowym uda, w stronę stawu biodrowego. Masaż kończymy oklepywaniem mięśnia dwugłowego uda. Wszystkie techniki powtarzamy po sześć razy.

Po zakończenie zabiegu przegłaskujemy całą okolice kilka razy. Teraz przechodzimy na drugą nogę i opracowujemy mięśnie nóg  w ten sam sposób co pierwszą kończynę.

Masaż nóg ma na celu usunięcie zrogowaciałej części naskórka, wzrost temperatury ciała, po którym następuje przekrwienie i odżywienie masowanej okolicy ciała. Zmniejsza się napięcie mięśniowe i zostaje przyspieszony proces wypoczynkowy po wysiłku fizycznym.

Co sądzicie o takim masażu? Może mieliście okazje spróbować? Czekamy na Wasze opinie.

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =