Jak rzucić palenie?

Profilaktyka    
ocena

Czy istnieje skuteczny sposób rzucenia palenia? W jaki sposób przygotować się do rzucania i jak wybrać odpowiednią dla siebie metodę?

Jak rzucić palenie?

sxc.hu

Zanim będziemy przebierać w różnych sposobach mających nam pomóc w walce z nałogiem, pomyślmy najpierw o naszym przygotowaniu psychicznym. Będzie nam ono pomocne, a kto wie, może nawet samo w sobie stanie się metodą na skończenie z paleniem.

Planując rzucanie palenia musimy mieć motywację. Należy jasno sobie zdać sprawę dlaczego chcemy skończyć z nałogiem i cały czas pamiętać o naszym celu. Przechodząc przez trudny okres, kiedy będziemy nieraz na skraju sięgnięcia po papierosa, musimy automatycznie przypominać sobie o naszej motywacji. Stanowić ją może zarówno troska o nasz wygląd, jak i zdrowie. Zdaj sobie sprawę jeszcze raz z tego, jak negatywnie palenie papierosów wpływa na wygląd zewnętrzny. Żółty nalot na zębach, podobnej barwy opuszki palców, pogorszenie się jakości naszej cery, to tylko niektóre efekty palenia. Pamiętaj o nich. Bądź świadomy także takich zagrożeń, jak problemy układu oddechowego, nerwowego, krążenia czy rak. Zazwyczaj, mimo nagłaśniania efektów palenia, bagatelizujemy je i nie zwracamy na ich niebezpieczeństwo uwagi. Spróbuj jednak jasno zobaczyć czyhające zagrożenie. Zdaj sobie sprawę, że nie jest ono kwestią imaginacji.

Zanim wybierzesz metodę, która ci pomoże w rzuceniu nałogu, nawiąż kontakt ze swoim ciałem. Współczesny człowiek jest bardzo związany ze sferą swojego umysłu. Uczymy się,  studiujemy, pracujemy przy komputerze, czytamy. Często nie mamy nic wspólnego z wysiłkiem fizycznym, wręcz przeciwnie, kojarzy nam się on z czymś niepożądanym. Dysponujemy samochodami, coraz zadziej jesteśmy zmuszeni nawet do tego, by podbiec na autobus. Często traktujemy swoje ciało, jak gdyby stanowiło ono niezniszczalny teren, który można coraz bardziej zaśmiecać. W ten sposób, mniej lub bardziej świadomie, regularnie odżywiamy się w fast foodach, nie myślimy o szkodzie, wchłaniając nikotynę, kofeinę czy pijąc zbyt duże ilości alkoholu. Nasz organizm ma jednak swa wytrzymałość. Zdaj sobie z tego sprawę. Nawiąż więź ze swoim ciałem. Pomogą ci w tym krótkie ćwiczenia głębokiego oddychania, uprawianie sportu, jogi czy zadbanie o to, co jesz.

Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniej dla siebie metody, spróbuj alternatywnego sposobu - kilkuminutowej medytacji z papierosem. Usiądź w miejscu, gdzie nikt nie będzie cię obserwować ani ci przeszkadzać. Zaopatrz się w papierosa i pozostań z nim sam na sam. Nie spiesz się. Zapal go, kiedy będziesz gotowy, skupiając się wyłącznie na paleniu. Ignoruj wszelkie inne myśli. Poczuj i wyobraź sobie, jak nikotyna wędruje do twoich płuc, naczyń krwionośnych, wypełnia całe twoje ciało. Wyobraź sobie wnętrze twojego organizmu z każdym pociągnięciem papierosa. Wizualizuj siwy dym wypełniający każda komórkę, oplatający serce, narządy płciowe. Medytuj nad swoim ciałem zniewolonym nikotyną i poczuj, jak stajesz się coraz cięższy i niezdolny do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zapytaj sam siebie, czy to jest sposób, w jaki chcesz żyć?

Jeśli po medytacji z papierosem nadal nie jesteś w stanie rzucić palenia, wówczas  poszukaj odpowiedniej dla siebie metody, która ci w tym pomoże. Nie zapominaj jednak i nie lekceważ pracy z własną psychiką. W procesie rzucania papierosów odgrywa ona kluczową rolę.

Palicie papierosy? Próbowaliście kiedyś rzucić ten nałóg? Jeśli tak, to z jakimi skutkami?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =