Jak wykonać masaż kręgosłupa lędźwiowego?

Profilaktyka    
ocena

Odcinek lędźwiowy posiada pięć kręgów wchodzących w skład kręgosłupa. Znajduje się w dolnej jego części. Masaż niweluje ból w odcinku lędźwiowym, zmniejsza napięcie mięśni, rozgrzewa i łagodzi dolegliwości.

Jak wykonać masaż kręgosłupa lędźwiowego?

photoxpress.com

Pacjent leży na brzuchu, ręce kładzie wzdłuż tułowia, pod grzbiety stóp podkładamy wałek. Masażysta natomiast przyjmuje pozycję boczną, koło pacjenta.

Masaż kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zaczynamy od wyrostków kolczystych. Są to dołeczki po obu stronach kręgosłupa wzdłuż mięśnia prostownika grzbietu – odcinek lędźwiowy i dolny odcinek piersiowy (dolna część kręgosłupa).

Zabieg zaczynamy od przegłaskania całej okolicy pleców, aby ciało mogło się przystosować do bodźców, jaki wywołuje masaż. Potem przechodzimy do głaskania odcinka lędźwiowego. Obydwiema dłońmi przylegamy do ciała, jedną po lewej, drugą po prawej stronie kręgosłupa i prowadzimy ruch od końca lędźwiowego odcinka wzdłuż kręgosłupa, kończąc na dolnym odcinku piersiowym. Zabieg powtarzamy sześć razy. Można także masować na zmianę najpierw jedną stronę kręgosłupa lędźwiowego, a następnie przechodzić na drugą stronę (wykonujemy ten sam ruch).

Przechodzimy teraz do rozcierania. Kładziemy jedną rękę  po prawej stronie, drugą po lewej stronie kręgosłupa. Wykonujemy ruch rozcierania palcami dłoni w postaci małych kółeczek od wyrostków kolczystych, wzdłuż kręgosłupa odcinka lędźwiowego, kończąc na dolnym odcinku piersiowym lub też obiema dłońmi rozcieramy prawą stronę kręgosłupa, potem przechodzimy na lewą w kierunku jak wyżej. Zabieg powtarzamy sześć razy.

UWAGA!

Ugniatanie wykonujemy obiema dłońmi. Polega to na wykonywaniu ruchu uciskania i ugniatania tkanki między kciukiem a palcem wskazującym; po obu stronach kręgosłupa odcinka lędźwiowego aż do dolnych odcinków piersiowych. Powtarzamy zabieg sześć razy.

Po zakończeniu zabiegu przegłaskujemy okolice kręgosłupa lędźwiowego, a następnie całą płaszczyznę pleców.

Próbowaliście kiedyś masażu odcinka lędźwiowego kręgosłupa? Odczuliście jakieś skutki? Dajcie znać.

OCENA
2.30
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Świetny sposób naprawdę pomógł☺

~ Kasia / 2016-04-12 21:31:23
oceń komentarz: (0) (2)

To coś wspaniałego, czuję się jak nowy człowiek

~ Katarzyna / 2016-04-12 21:32:11
oceń komentarz: (0) (1)