Leczenie zimnem - krioterapia

Profilaktyka    
ocena

Zimno ma wiele właściwości leczniczych, wykorzystywanych już przez naszych pradziadów. W czasach starożytnych zdawano sobie sprawę z uzdrawiających właściwości zimna i wykorzystywano je. Dziś nauka oferuje nam dużo bardziej zaawansowane sposoby leczenia zimnem, jak choćby krioterapia – schładzanie, mrożenie czy lodowa para to metody działania krioterapii.

Leczenie zimnem - krioterapia

sxc.hu

Sami na pewno nieraz sięgaliśmy po opatrunek z lodem, by uśmierzyć ból głowy lub inną dolegliwość, otwieraliśmy okno, by wpuścić trochę świeżego chłodnego powietrza do wnętrza pokoju. Zastanawialiśmy się, nad kondycją amatorów kąpieli morskich w zimie. Jakie właściwości lecznicze ma zatem zimno? Dlaczego warto je wykorzystywać?

Zimno ma ogromną moc właściwości leczniczych. Polepsza działanie wielu głównych układów naszego organizmu, łagodzi objawy różnych chorób i wpływa dodatnio na nasze samopoczucie. Działa uzdrawiająco na wszelkiego rodzaju problemy reumatyczne, stawowe i te związane z układem motorycznym. Uśmierza dolegliwości zwyrodnień kręgosłupa. Przede wszystkim ma też działanie przeciwbólowe, tamuje krwotoki. Poprawia działanie układu krążenia i oddechowego. Wiedzą o tym wszystkim morsy – osoby zażywające kąpieli zimą w celu utrzymania dobrej kondycji, odporności organizmu na choroby, dobrego samopoczucia.

Zimno ma też działanie upiększające. Przyśpiesza bowiem proces przemiany materii i może być elementem pomagającym w procesie odchudzania się. Zimno przyspiesza także proces spalania toksyn oczyszczając organizm. Zimne kąpiele są więc jak najbardziej wskazane dla tych, którzy marzą o pozbyciu się paru kilogramów. Poza tym zimno dodatnio wpływa na naszą skórę. Wygładza ją i uelastycznia. Staje się ona  ładnie nawilżona i lepiej się prezentuje. Zimną kąpiel lub krioterapię można włączyć do swojego programu upiększania i odmładzania, zimno ma też właściwości odmładzające.

Uzdrawiające i upiększające działanie zimna nie jest jednak jedynym. Wspomnieć należy także o jego działaniu na umysł. Zimno  poprawia samopoczucie i wyzwala endorfiny. Zimna kąpiel przyspiesza krążenie,  sprawia, że czujemy się dobrze i zdrowo.

Terapii zimnem mogą się poddać wszyscy poza osobami chorymi na serce, dla których przyspieszenie akcji  serca w zimnej wodzie może stanowić niebezpieczeństwo. Poza tym nie trzeba spełniać żadnych warunków, nie obowiązują specjalne przygotowania. Wszyscy chcący przekonać się na własnym ciele o dobroczynnym działaniu zimna, mogą spróbować zimnych kąpieli.

Zimno stanowi naturalny środek uzdrawiający. Leczy wiele różnych chorób, ma działanie upiększająco–regeneracyjne i poprawia samopoczucie. Można wykorzystywać właściwości zimna na różne sposoby, niekoniecznie trzeba zostać morsem. Można spróbować kilkuminutowej krioterapii bądź rozpocząć dzień zimnym  prysznicem. Pamiętajmy też, żeby nie przesadzać. Podobnie jak do wszystkiego, także i do zimna należy podchodzić z umiarem. W przeciwnym razie ryzykujemy wyziębieniem organizmu, co prowadzi do choroby zamiast jej zapobiegać.

Stosowaliście kiedyś krioterapię? Pomogła Wam ona w leczeniu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =