Oddychanie przeponą

Profilaktyka    
ocena

Oddychanie to najważniejsza i jedna z najważniejszych funkcji ludzkiego organizmu. Dostarcza mu tlenu i zapewnia prawidłowe działanie wszystkich jego narządów oraz komórek.

Oddychanie przeponą

photoxpress.com

Należy pamiętać, że oddychanie to nie tylko zwyczajne wdychanie i wydychanie powietrza. W zależności od tego w jaki sposób się oddycha, do organizmu dostarczana jest mniejsza lub większa ilość życiodajnego tlenu, nasze mięśnie uwalniane są od stresu, a ciało może się silniej lub słabiej zrelaksować. Dlatego też dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu i jego skutecznej regeneracji, warto dowiedzieć się w jaki sposób oddychać prawidłowo.

Przeciętna ilość oddechów u zdrowego dorosłego człowieka wynosi około 16-18 razy na minutę, u dzieci ilość ta waha się w granicach 20-30 razy, a u noworodków od 30 do nawet 35 oddechów na minutę. Przy czym bardzo łatwo zauważyć, że to w jaki sposób oddychamy, jak często wykonujemy wdechy i jak głębokie one są zależy od tego w jakim stanie psychicznym i fizycznym jesteśmy, jakie jest nasze samopoczucie i co w danej chwili wykonujemy. Jednak mimo tak różnorakich rodzajów oddechów istnieje pewien niezawodny, bardzo skuteczny i przydatny sposób oddychania, który pozwala w bardzo krótkim czasie zregenerować siły, uspokoić się, rozluźnić mięśnie i pozwolić organizmowi na regenerację sił, a mózgowi na odpoczynek i powrót do wysokiej formy.

Tak zwane oddychanie przeponą, bo to o nim mowa, pozwala w bardzo krótkim czasie osiągnąć stan rozluźnienia, ale może się także przydać do łagodzenia odczuwania codziennych zmartwień. Wystarczą 3 minuty oddychanie przeponą, aby nasz organizm otrzymał potrzebną mu w trudnej sytuacji ilość tlenu. Ponadto kiedy jesteśmy zestresowani, nasz oddech staje się płytki i zdecydowanie za szybki, mamy wtedy do czynienia z oddychaniem klatką piersiową. Niestety tego rodzaju oddychanie, szczególnie jeżeli wywołane jest właśnie przez stres może go tylko potęgować, prowadząc do tzw. hiperwentylacji mogącej wywoływać zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Tymczasem oddychanie przeponą, choćby ze względu na konieczność rozluźnienia mięśni sprawia, sprawia, ze nasze spięte z nerwów i przemęczenia mięśnie samoistnie się rozluźniają, nie za sprawą samych oddechów, ale z powodu takiego a nie innego skupienia się na poszczególnych mięśniach.

Oddychanie przeponą należy zacząć od wygodnego ułożenia w pozycji leżącej na płaskim podłożu. Podczas zwykłego, płytkiego oddechu, unosi się nasza klatka piersiowa, natomiast oddychanie przeponą sprawia, że kiedy położymy dłoń na wysokości przepony, tuż pod klatką piersiową, będzie się ona unosiła. Następnie wykonujemy głęboki, spokojny wdech nosem w taki sposób aby obserwować unoszenie się dłoni, robimy krótką pauzę i wydychamy powietrze. Aby oddechy były prawidłowe dobrze jest w czasie trwania każdego z nich liczyć do czterech.

Tego rodzaju oddychanie stopniowo ćwiczone pozwoli naszym mięśniom na przyzwyczajenie się do wysiłku i sprawi, że zaczniemy oddychać przeponą coraz częściej co będzie przynosiło tylko same korzyści zarówno dla prawidłowego i spokojnego funkcjonowania naszego organizmu jak i dla naszego stanu psychicznego i relaksu wewnętrznego.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =