Pielęgnacja okolic oczu

Profilaktyka    
ocena

Oczy powinniśmy otoczyć szczególną troską i nie zapominać o ich pielęgnacji. W jaki sposób dbać o nie, by jak najdłużej cieszyć się ich zdrowiem i pięknym wyglądem?

O zdrowie naszych oczu powinniśmy zacząć dbać jak najwcześniej. Pozwoli to na dłuższe zachowanie ich dobrej kondycji i zdrowia.

O trosce o nasze oczy należy pamiętać szczególnie wtedy, kiedy przez dłuższy czas zmuszamy je do wysiłku. Alby nie dopuścić do powstania problemów ze wzrokiem, nie przemęczaj oczu przy lekturze. Zawsze czytaj przy świetle dziennym lub przy jasnym sztucznym świetle. Jeśli pracujesz przy komputerze postaraj się o odpowiednią ochronę na monitor, która będzie minimalizowała negatywny wpływ komputera na twoje oczy. Nie włączaj telewizora, jeśli nie czekasz na konkretny program. Oglądaj tylko interesujące cię audycje, nie skacz po kanałach dla zabicia nudy.

W przypadku natężonej pracy przy komputerze lub książce, zaopatrz się w nawilżające kropelki do oczu. Pozwoli ci to usunąć dokuczliwe pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie oczu. Możesz też przemywać oczy co jakiś czas letnią wodą lub stosować okład z rumianku. Trzymaj wzrok w odpowiedniej odległości od monitora (około pół metra) i nigdy nie pracuj przy komputerze ani nie oglądaj telewizji w ciemnym pomieszczeniu bez dodatkowego światełka w tle. Kontrast ciemności z ekranem będzie wpływał dodatkowo osłabiająco na oczy.

W pielęgnacji oczu swoją rolę odgrywa też dieta. Powinniśmy spożywać dużo owoców i warzyw zawierających antyutleniacze, które stają do walki z wolnymi rodnikami. Antyutleniacze wpływają na ukrwienie oka i dbają o jego kondycję. Ważne są witaminy A oraz C.

W dzisiejszym świecie nie sposób uciec od zgubnego wpływu komputera czy telewizora na nasze oczy, ale można stosować powyższe porady w celu zminimalizowania wystąpienia problemów ze wzrokiem i przemęczenia oczu. Udaj się po pracy na pół godzinny spacer w celu zrelaksowania się i dania oczom możliwości odpoczynku po długim czasie spędzonym przed komputerem. Zrób sobie masaż okolic oczu na zakończenie dnia, spij z opaską na oczach, by mogły wypocząć.

UWAGA!

Kiedy jesteśmy zmuszeni do długotrwałej wytężonej pracy z tekstem, na studiach, czy w pracy, dobrze jest zrobić od czasu do czasu krótką przerwę na ćwiczenia na oczy, które pozwolą im się zrelaksować i odpocząć.

 1. Krok pierwszy

  Skieruj wzrok maksymalnie w górę na dwie sekundy, następnie w dół, podobnie tylko na dwie sekundy, potem w lewo i w prawo.

 2. Krok drugi

  Powtórz ćwiczenie kilka razy i zamknij oczy, by odpoczęły.

 3. Krok trzeci

  Otwórz i wykonuj ruchy oczu zgodnie ze wskazówkami zegara (góra, prawa strona, dół, lewa strona). Wykonaj ćwiczenie kilka razy i zamknij oczy.

 4. Krok czwarty

  Teraz wykonaj podobne ruchy, ale w przeciwna stronę do ruchu wskazówek zegara. Zamknij oczy. Następnie wykonuj „ósemki” trzymając oczy zamknięte.

 5. Krok piąty

  Kiedy poczujesz, że oczy są odprężone, wróć do pracy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =