Rolfing - co to jest, na czym polega?

Profilaktyka    
ocena
Zabieg rolfingu stworzony został przez Dr Rolfa. Polega on na opracowaniu tkanki skórnej za pomocą masażu oraz edukacji ruchowej. Rolfing to więc inaczej integracja strukturalna – działa na ciało człowieka poprzez zabieg manualny oraz ruch.

Rolfing - co to jest, na czym polega?

photoxpress.com

Nawyki odruchowe, codzienny tryb życia, stres spowodowany pracą czy urazy przyczyniają się do wzmożonego napięcia mięśni, a także zaburzenia ich równowagi, powodując nieprawidłową postawę ciała, ból i dyskomfort.

Ważną rzeczą jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu nie garbimy się, nie odczuwamy bólu z powodu deformacji kości. Zabieg poprzez masaż ma na celu zmniejszenie napięcia w mięśniach, wpływa na ciało relaksująco i odprężająco. Uświadamia nam, jak postawa ciała, a wraz z nią złe nawyki mogą doprowadzić do zaburzeń organizmu. Edukacja umożliwia także wpływanie na nasze decyzje, tym samym pozwalając na pozytywne zmiany w strukturze naszego ciała.

Każdy zabieg prowadzany jest na innej części ciała, a jednocześnie wpływa na cały ustrój. Rolfing do każdej osoby podchodzi indywidualnie, dostosowywany jest do potrzeb pacjenta. Mogą go stosować wszystkie grupy wiekowe.

Wskazania:
- nadmierny stres,
- bóle głowy,
- napięcie mięśni,
- obniżone napięcie mięśni,
- wady postawy ciała,
- bóle kręgosłupa, rwa kulszowa,
- zmniejszona ruchomość w stawach,
- stany urazowe, bądź pourazowe.

Przed przystąpieniem do zabiegu wywiązuje się rozmowa miedzy terapeutą a badanym. Ma ona na celu zaznajomienie się ze stanem zdrowia pacjenta, a także z jego postawą ciała. Dzięki temu można dobrać odpowiedni zabieg, a także określić, które miejsca należy poddać zabiegowi. Osoba poddana zabiegowi jest w samej bieliźnie, może też być ubrana w strój kąpielowy. Ułożona jest w pozycji leżącej, na stole.

W trakcie zabiegu terapeuta i pacjent cały czas się komunikują pozwalając w ten sposób, aby osoba, która poddana jest zabiegowi, miała kontrolę nad siłą nacisku na opracowywanym obszarze. Czas trwania to około 1 godziny. Przeważnie wykonuje się 10 sesji, raz w tygodniu. Rolfing jest zabiegiem, który poprawia ułożenie ciała oraz wyrabia dobrą postawę, a także wpływa pozytywnie na stan organizmu.

Mieliście kiedyś okazję spróbować? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =