Sposoby na rzucenie palenia

Profilaktyka    
ocena

Palenie papierosów to niezdrowy i trudny do rzucenia nałóg. Mimo wielu ostrzeżeń, wciąż wiele osób rozpoczyna palenie papierosów błędnie zakładając, że w razie konieczności, nie będą miały problemów z ewentualnym rzuceniem zgubnej używki.

Sposoby na rzucenie palenia

www.sxc.hu

Wszyscy palacze potwierdzą jak trudno jest rzucić palenie. Nie pomagają napisy ostrzegawcze i makabryczne zdjęcia ilustrujące zaawansowane zmiany chorobowe płuc, powstające na wskutek przewlekłego trucia nikotynowym dymem. Nie sposób przystąpić do procesu odwykowego bez szczerej chęci rzucenia nałogu i znalezienia w sobie odpowiedniej motywacji, która pomoże nam wytrwać w tym postanowieniu.

Nikotynowa guma

Żucie gumy z zawartością nikotyny pozwala zminimalizować objawy głodu nikotynowego, takie jak depresja, brak koncentracji, czy rozdrażnienie. W czasie zalecanej 3-miesięcznej kuracji nie wolno palić papierosów. Gumę powinniśmy żuć powoli, z przerwami, przez co najmniej pół godziny. „Zabieg” powtarzamy kilka razy dziennie. Zaletą tej metody rzucania palenia jest brak skutków ubocznych. Do wad należy dosyć niska skuteczność i nienaturalna konieczność kontrolowania sposobu żucia gumy, aby maksymalizować jej efektywność.

rzucanie paleniasxc.hu

Plastry z nikotyną

Odzwyczajanie się od palenia tą metodą to 3-stopniowy proces. Plastry przyklejamy do skóry, przez którą nikotyna zawarta w substancji kleistej plastra przenika bezpośrednio do krwi. Zaczynamy od najsilniejszych plastrów z największą dawką nikotyny. Po pewnym czasie sięgamy po słabsze plastry drugiego stopnia. Kurację kończymy stosując plastry najsłabsze trzeciego stopnia. Zalecany czas trwania procesu odzwyczajania się od palenia z użyciem plastrów to 10 tygodni. Zaletą plastrów jest długie działanie - na rynku dostępne są plastry dzienne i całodobowe. Wadą tej metody jest częste wywoływanie zmian alergicznych na skórze.

Pastylki

W aptekach dostępne są specjalne pastylki nikotynowe, których niewątpliwą zaletą jest generowanie efektu zbliżonego z tym, jaki daje wypalenie papierosa. Dostarczenie do organizmu w krótkim czasie większej dawki nikotyny jest dosyć skuteczne. Na początku kuracji powinniśmy stosować je co 1-2 godziny. Pastylkę wkładamy pod język i czekamy, aż się rozpuści. Kuracja powinna trwać 3 miesiące. Wadą tej metody jest to, że tabletki z nikotyną mogą u osób wrażliwych wywołać wrzody jamy ustnej, czkawkę lub niestrawność

Inhalatory z nikotyną

Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zająć ręce. Palenie papierosów jest przecież uzależnieniem także fizycznym. Cały rytuał trzymania papierosa i zaciągania się nim stanowi dla palaczy wielką przyjemność. Inhalatory nikotynowe wyglądem bardzo przypominają normalnego papierosa. Dziennie powinniśmy wykorzystać 6-12 wkładów do inhalatora. Z czasem należy ograniczać ilość „wypalanych” sztucznych papierosów. Dodatkową zaletą tej metody jest szybki wzrost nikotyny w organizmie. Do wad zaliczane jest występujące podrażnienie ust i gardła.

Rzucaliście kiedyś palenie? W jaki sposób udało się Wam zerwać z tym nałogiem?

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =