Wady postawy - profilaktyka

Profilaktyka    
ocena

Zdrowie, dobre samopoczucie, właściwe wychowanie dziecka, wybór odpowiedniej szkoły i podobne rozterki to dla każdego rodzica niemal punktu honoru i najważniejsza rzecz w całym rodzicielstwie. Zatroskani i odpowiedzialni rodzice dbają nie tylko o to, co wpływa na przyszłe życie dziecka, jak np. jego wychowanie czy wykształcenie, ale także nawet o najdrobniejsze szczegóły mogące w przyszłości zaważyć na jego zdrowiu, jak choćby prawidłowa postawa.

Wady postawy - profilaktyka

photoxpress.com

Wielu rodziców zbyt późno zaczyna interesować się ewentualnymi wadami postawy swojego dziecka. Wtedy jest już zwykle zbyt późno, aby zapobiegać i zaczyna się intensywna praca nad pozbyciem się nieprawidłowej postawy i różnego rodzaju wad postawy. Jednak jest to już etap kolejny. Najprostszym i najłatwiejszym sposobem aby go uniknąć, jest troska i zapobieganie ewentualnym dysfunkcjom w postawie swojego dziecka już zawczasu, kiedy dziecko dopiero dorasta i pozbycie się tych wad wymaga jedynie niewielkiego wkładu pracy i odrobiny ćwiczeń.

Najczęściej występującymi u dzieci wadami postawy są plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, boczne skrzywienia kręgosłupa i płaskostopie. Bardzo często są one jednak zauważane dopiero, kiedy dziecko idzie do szkoły lub przedszkola, a wtedy konieczna jest już systematyczna gimnastyka korekcyjna, aby zaobserwowaną wadę zminimalizować lub jeżeli jej stadium nie jest zbyt zaawansowane, nawet zupełnie zlikwidować.

W przypadku tych wad bardzo ważna jest obserwacja i niedopuszczanie do zaniedbania prawidłowej postawy wynikające z niedostatecznej kontroli nawyków dziecka. Należą do nich głównie długie pozostawanie w pozycji siedzącej, wielogodzinne oglądanie telewizji oraz zbyt długie przesiadywanie przy komputerze bez robienia przerw.

Czujny opiekun dziecka dostrzeże pewne niepokojące objawy mogące zwiastować wadę postawy już zawczasu. Do tych najbardziej charakterystycznych i najbardziej widocznych należy asymetria prawej i lewej strony ciała, boczne odchylenie linii kręgosłupa, wysunięcie głowy i barków do przodu, znaczne uwypuklenie brzucha, odstawienie łopatek, koślawe ustawienie pięty czy szpotawość lub duża koślawość kolan.

Bardzo niekorzystne dla zdrowia i prawidłowej postawy dziecka jest również noszenie zbyt ciężkiego plecaka, zawieszanie go tylko na jednym ramieniu, zbyt długie spędzanie czasu w pozycji siedzące, niejednokrotnie wynikające z braku innych zajęć.

Ważnym elementem w profilaktyce właściwej sylwetki dziecka jest uprawianie sportu, pozwalające nie tylko pozostawać w stałej aktywności fizycznej, ale także wzmacniające mięśnie kręgosłupa i pleców, co pozwala zachować prawidłową postawę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =