Wpływ sauny na organizm

Profilaktyka    
ocena

Sauna lub łaźnia parowa była znana chyba każdej wielkiej cywilizacji świata antycznego, a ze względu na swoje uzdrawiające, upiększające i relaksujące działanie przetrwała do dziś i cieszy się cały czas wielką popularnością. Jaki jest dokładnie wpływ sauny na nasz organizm?

Wpływ sauny na organizm

flickr.com

Ciepło, wilgotność i zapach panujące w saunie usuwają napięcie mięśni, rozluźniając je. Uspakajają i relaksują także umysł. Pobyt w saunie to często chwila wyrwana z zabieganego dnia, którą poświęcamy dla swojego dobrego samopoczucia i higieny psychicznej. Poczucie błogości i rozluźnienia są ważnym elementem pobytu w saunie, który w ten sposób orzeźwia umysł i zaopatruje nas w dawkę energii. Jej zażywanie ma działanie antystresowe i antydepresyjne, obniża ilość hormonów stresu, podwyższa zaś procent endorfin - hormonów szczęścia.

Sauna działa pozytywnie na nasz organizm pod wieloma względami, także upiększając nasze ciało. Głęboko oczyszcza naszą skórę oraz usuwa toksyny z organizmu. Wysoka temperatura poprawia krążenie twarzy, jak i całego organizmu, stymuluje pory oraz gruczoły, co sprawia, iż wszelkie zanieczyszczenia wędrują szybko na powierzchnie skóry i są wydalane z organizmu. Nasze ciało jest nie tylko zdrowsze, ale i skóra bardziej nawilżona i elastyczna. Regularne wizyty w saunie wygładzają i ujędrniają skórę oraz opóźniają proces starzenia. Zmarszczki ulegają wygładzeniu, nasza twarz staje się odświeżona, jaśniejsza i pogodniejsza.

Sauna może pomóc w przypadku chorób, takich jak: przeziębienie, astma, reumatyzm czy w razie jakikolwiek problemów związanych z bólami stawów czy chorobami serca i układu krążenia, jakkolwiek chorzy nie powinni przebywać w saunie dłużej niż zaleci im lekarz. 

Podczas pobytu w saunie należy przestrzegać pewnych zasad w trosce o swoje bezpieczeństwo. Jakkolwiek bezpieczna i korzystna w przypadku wielu schorzeń czy problemów, może jednak oddziaływać w sposób niebezpieczny dla organizmu. Zbyt długie przebywanie w saunie bądź przebywanie w zbyt gorącej temperaturze, może być powodem hipertermii – wysokiej gorączki. Osoby starsze oraz dzieci chorujące na serce powinni być szczególni ostrożni, podobnie jak osoby uzależnione od alkoholu czy kokainy. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z sauny będąc pod wpływem alkoholu. W przypadku zawrotów głowy lub zbyt długiego przebywania w saunie, należy popijać wodę drobnymi łykami.

Częstotliwość wizyt w saunie powinniśmy ustalić w oparciu o rodzaj naszej skóry. Jeśli posiadasz suchą lub dojrzałą skórę, nie bywaj w saunie częściej niż raz na dwa tygodnie. Mimo tego, iż powietrze w saunie jest wilgotne, to jednak zbyt częste w niej przebywanie może oddziałać na skórę wysuszająco. Osoby, których skóra jest tłusta lub normalna mogą delektować się przebywaniem w saunie raz na tydzień.

Sauna podnosi ogólną odporność organizmu i sprawia, że czujemy się młodziej, a nasze samopoczucie poprawia się. wizyty w saunie są świetnym rozwiązaniem w czasie jesiennych czy zimowych wieczorów, choć nie tylko.

Chodzicie na saunę? Korzystacie z niej ze względu na relaks czy jej właściwości?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =