Wzdęcia i gazy - jak sobie z nimi radzić?

Profilaktyka    
ocena

Do jednych z najbardziej uciążliwych dolegliwości na które cierpimy należą wzdęcia i gazy. Jest to przypadłość dosyć bolesna, nieprzyjemna i często kłopotliwa. Jakie kroki podjąć, by uniknąć gromadzenia się gazów w organizmie?

Wzdęcia i gazy - jak sobie z nimi radzić?

flickr.com

Mogłoby się wydawać, iż gazy nie są niczym strasznym. Myśli tak każdy, kto ich nie doświadczył. Intensywne wzdęcia i gromadzenie się gazów są niezwykle kłopotliwe, w dużym stopniu utrudniają także współżycie społeczne, zaś w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do alienacji. Osoby, które cierpią na tę uciążliwą przypadłość powinny zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, dzięki czemu w znacznym skutecznie zminimalizują swój problem.

Gazy jelitowe powstają w wyniku procesu fermentacji, wywołanego przez bakterie symbiotyczne. Składają się z siarkowodoru, dwutlenku węgla, metanu oraz azotu. Gazy powodowane są także przez powietrze połykane w trakcie spożywania posiłków i oddychania. Prawidłowo funkcjonujący organizm wydala gazy nawet do kilkunastu razy na dobę, w postaci wiatrów.

Wzdęcia, zwane fachowo bębnicą, to przypadłość, która wiąże się z nadmierną produkcją gazów jelitowych. Często towarzyszą jej bóle, burczenie i uczucie przelewania się płynów w brzuchu, ciężkość jelit oraz wiatry, o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Okazuje się, że wzdęcia mogą być powodowane wszelkimi dysfunkcjami układu pokarmowego, takimi jak: zaparcia, zespół jelita drażliwego, choroby wątroby i trzustki, czy upośledzenia funkcji jelit. Długotrwałe, przewlekłe wzdęcia wymagają systematycznego leczenia w poradni gastrologicznej.

Aby uniknąć wzdęć i gromadzenia się gazów jelitowych, konieczna jest regularna aktywność ruchowa, delikatne masaże brzucha i przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta. Aby uniknąć gastrycznych powikłań należy, zatem unikać ciężkostrawnych pokarmów, ograniczyć lub wyeliminować produkty wzmagające procesy fermentacyjne oraz wystrzegać się warzyw strączkowych, cebuli i kapusty.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =