Zespół niespokojnych nóg - informacje

Profilaktyka    
ocena

Zespół niespokojnych nóg (z ang. Restless Legs Syndrome) jest dość trudnym do opisania schorzeniem. Polega on na fizycznym przymusie poruszania nogami, który ustępuje podczas ruchu a nasila się w czasie wieczornego wypoczynku. Po raz pierwszy został wspomniany przez Anglika Wilisa w 1685 r. Przedział osób dotkniętych tą dolegliwością waha się w przedziale 3,5%-10 % populacji.

Zespół niespokojnych nóg - informacje

pixabay.com

Większość z nich nie jest świadoma, iż cierpi ma tę chorobę, którą można leczyć. Dopóki nie zdiagnozowano i opisano tego schorzenia, bagatelizowano jego objawy, traktując jako zwykle zmęczenie.

Objawy zespołu niespokojnych nóg:

- drętwienie kończyn
- drganie
- swędzenie
- wspomniane objawy nasilają się nocą.

Są one na tyle uciążliwe, iż nie pozwalają wypocząć gdyż zakłócają sen. Osoby dotknięte tym schorzeniem często budzą się w nocy, a nawet odczuwają potrzebę wstania i chodzenia. Nie są w stanie spokojnie stać lub siedzieć w jednej pozycji. Na chorobę najczęściej zapadają kobiety (stanowią 60% chorych). Lekarze jeszcze nie zdiagnozowali dokładnie przyczyn jej powstawania, jedna z hipotez zakłada uwarunkowania genetyczne. Lekarze diagnozują chorobę u pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Pytania dotyczą głównie pory występowania dolegliwości, ich rodzaju, okoliczności i części ciała.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg:

Aby zacząć skuteczne leczenie najpierw trzeba rozpoznać chorobę. Gdy mamy do czynienia z wtórnym zespołem niespokojnych nóg w pierwszej kolejności leczymy podstawowe schorzenie jakim może być na przykład niedobór witaminy B1 czy niewydolność nerek. W ostatnim okresie poda je się leki, które działają na receptory dopaminowe. Leki te podaje się w małych dawkach. W trudniejszych przypadkach lekarze stosują związki chemiczne, na bazie kofeiny. W czasie leczenia poleca się odstawić kofeinę oraz alkohol jako czynniki pobudzające układ nerwowy.

Prowadzona terapia uwzględnia:

1. Leczenie współistniejących chorób takich jak cukrzyca czy niedobór żelaza.
2. Kuracje lekową.
3. Zasadnicza zmianę trybu życia:

- codzienne ćwiczenia
- ograniczenie używek (mogą nasilać objawy)
- dbanie o higienę snu

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =