Bootowanie - co to jest?

Programy    
ocena

Bootowanie, najprościej mówiąc, oznacza ładowanie się systemu. W momencie, gdy nasz komputer zostaje włączony, to ładowany jest Master Boot Record, który określa gdzie na dysku jest system operacyjny, który ma zostać uruchomiony. Ponadto Master Boot Record informuje, w jaki sposób go włączyć. Tak wygląda każdorazowy start systemu.

Bootowanie - co to jest?

sxc.hu

Jeżeli na dysku jest zainstalowanych kilka systemów operacyjnych to z pomocą przychodzi Boot Loader, który ładuje odpowiedni system operacyjny. Właśnie dzięki niemu możliwe jest posiadanie kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze.

Ponadto, system może być uruchomiony z innych, niż dysk twardy, nośników pamięci. Możliwe jest uruchomienie systemu z dyskietki, pendrive czy dysku cd. Potrzeba uruchomienia systemu z przenośnego dysku pojawia się wtedy, gdy chcemy przeinstalować system. Aby uruchomić system w ten sposób należy przy samym starcie systemu wywołać taką możliwość. Dla większości komputerów wywołanie takie polega na kliknięciu „Del” przy uruchomieniu komputera, jednak czasami jest to klawisz f8 a czasami jeszcze inna konfiguracja.

Rebootowanie, z kolei, to ponowne uruchomienie komputera. Nazwa została zaczerpnięcia, jak możemy się domyślić z określenia bootowanie. Re-bootowanie czyli ponowne bootowanie.

Macie więcej niż jeden system operacyjny na komputerze? Dajcie znać.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =