Jak dodać dźwięk do animacji - Flash?

Programy    
ocena

Dźwięk od zawsze jest bardzo ważny w każdym ruchomym przekazie wizualnym. W połączeniu z dobra grafika czy filmem stanowi piękna całość. Robiąc projekt we Flashu, należy wcześniej zastanowić się nad wyborem muzyki oraz jej edycją.

Jak dodać dźwięk do animacji - Flash?

photoxpress.com

Pracując z dźwiękiem i grafika pamiętajmy, że ciekawsze są krótsze, a nie zbyt długie fragmenty muzyczne. Jeśli planujemy umieścić ścieżkę dźwiękową – możemy ja również zapętlić. Oczywiście jest możliwość importowania plików MP3. Flash akceptuje również:  MPEG, Wav, AIFF,Quick Time – po odpowiedniej edycji.Proces tworzenia pliku dźwiękowego:

1. Wybieramy File – Import.

2. Z rozwijanego menu Files of Type – wybieramy opcje All Sounds.

3. Wybieramy plik – importujemy – Program zaimportuje element do biblioteki pod tą samą nazwą. Gdy mamy otwarta bibliotekę – wystarczy kliknąć na niego, by wyświetlić jego przebieg.

4. Jeśli chodzi o dźwięk w prezentacji – najprostszą metodą jest umieszczenie dźwięku na oddzielnej warstwie na osi czasu. W ujęciu, w którym chcemy mieć dźwięk w polu – Loops – powtórzeń dźwięku – jeśli ma być odtwarzany długo – wpisujemy dużą liczbę – np. 9999. Dopracowujemy szczegóły i zapisujemy dokument. Od tego momentu dźwięk jest na listwie czasowej. Sprawdzamy działanie – klawiszem Enter, by dokładniej przetestować całość, wybieramy polecenie Control – Test Scene lub też Control – Test Movie.

5. Każdy obraz możemy też zsynchronizować z muzyka; Flash oferuje kilka typowych synchronizacji:

– typ synchronizacji możemy wybrać z listy – Sync – w panelu Sound. Typ synchronizacji wpływa na sposób odtwarzania (inny typ wybierzemy jako element interakcji, a inny jako ścieżkę dźwiękową do animacji:
event – domyślny typ Flasha – odtwarzanie niezależnie od listwy czasowej – dźwięk non stop
start – zachowuje się tak jak event – jednak różnicą jest to, że w opcji ‘event’ program przerywa odtwarzanie ostatniego elementu
stop – przerywanie odtwarzanego dźwięku
stream – dźwięk ściśle związany z osia czasu, dbamy przede wszystkim o ciągłość ścieżki. Gdy nasza animacja czy projekt jest bardzo duży – Flash pomija ujęcia, by zachować ciągłość obrazu z dźwiękiem.

UWAGA!

Aby mieć pełna kontrolę nad dźwiękiem należy najpierw zrozumieć poszczególne typy synchronizacji, Flash wiele nam ułatwia w tej dziedzinie. Program posiada wiele dodatkowych narzędzi do edycji dźwięku, jednak jest to temat na kolejny artykuł.

Czy bez problemu dodaliście dźwięk w swojej animacji? A może coś sprawiło Wam problem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =