Jak usunąć wirusa z komputera?

Programy    
ocena

Jeżeli podejrzewasz, że Twój komputer zaatakował wirus, to musisz szybko działać, żeby uchronić swoje dane przed jego działaniem. Sprawdź co powinieneś zrobić.

Jak usunąć wirusa z komputera?

photoxpress.com

Zdarza się, że użytkownicy zapominają o zabezpieczeniu się przed zagrożeniem (zwłaszcza z sieci) i nie instalują żadnego programu antywirusowego. Pozostawia to otwartą furtkę dla wirusów i złośliwego oprogramowania, które nie spotykając żadnej blokady na swojej drodze mogą, w szybkim tempie, sporo namieszać. Dlatego jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego programu antywirusowego to zrób to jak najszybciej. Wiele ciekawych programów tego typu znajdziesz na www.pobierz.pl.

Jakie są najważniejsze rodzaje wirusów komputerowych?

a. Wirusy plikowe – infekują przede wszystkim pliki wykonywalne danego systemu operacyjnego poprzez dołączenie do nich własnego kodu. W zależności od tego, w którym miejscu zostanie on umieszczony, dany plik może zostać trwale uszkodzony lub jedynie zainfekowany. 

b. Wirusy towarzyszące – infekują pliki *EXE oraz *BAT,  tworząc plik *COM o identycznej nazwie co owe pliki, wykorzystując w ten sposób funkcję DOS, która określa kolejność uruchamiania programów posiadających te same nazwy, przy innych rozszerzeniach. Taki plik z wirusem może zostać uruchomiony przez użytkownika, a następnie rozpocząć szkodliwą działalność poprzez przekazanie sterowania do programu macierzystego.

c. Wirusy hybrydowe – to kombinacja nawet kilku rodzajów, różnych wirusów, która może skutecznie stawiać opór nawet najlepszym programom antywirusowym.

d. Makrowirusy – to wirusy przenoszone za pomocą plików *doc i *xls, a więc tych tworzonych w Microsoft Office. Działają dzięki kodom zapisanym właśnie w tego typu plikach, ale na szczęście są dość łatwo wykrywalne.

e. Robaki – nie są to wirusy, ale szkodliwe programy, które tworzą swoje duplikaty, powoli spowalniając pracę systemu operacyjnego. Nie infekują one jednak samych plików.

f. Konie trojańskie – to też programy, tyle że mogą wyrządzić więcej szkody. Po ich uruchomieniu, wydaje się, że wszystko działa normalnie, jednak oprócz pracy programu, wykonywane są również inne operacje, szkodliwe dla komputera.

Jak usunąć wirusa z komputera?

Aby znaleźć i usunąć wirus z komputera należy uruchomić lub - jeśli jeszcze nie mamy -  zainstalować program antywirusowy. Istnieje wiele programów tego typu, zarówno darmowych, jak i płatnych, których wersje testowe pozwalają na około miesięczny okres użytkowania. Na portalu www.pobierz.pl można przejrzeć ich sporą kolekcję, wraz z opisami i wybrać według Nas najlepszy.

Na potrzeby tej porady zainstalowaliśmy program antywirusowy NOD32, którego jedną z największych zalet jest szybki skaner, który natychmiastowo po uruchomieniu lub pobraniu zainfekowanego pliku, informuje o zagrożeniu użytkownika, dzięki czemu można zawczasu je wyeliminować.

Po uruchomieniu programu antywirusowego należy znaleźć jego „Skaner”, który przeszuka dysk twardy komputera w poszukiwaniu wirusów. W NOD32 wygląda on następująco:

usuwanie wirusa, program antywirusowy

Warto pamiętać, by baza wirusów wykrywanych przez program była aktualna i najlepiej w ustawieniach sprawdzić czy tak jest. Po uruchomieniu skanera program rozpocznie przeszukiwanie zawartości dysku i gdy znajdzie wirus, to poinformuje o jego wykryciu. Następnie to od użytkownika będzie zależeć czy od razu usunąć go (wraz z plikiem) czy poddać go kwarantannie, a więc próbie odzyskania pliku i wyeliminowania samego wirusa. Jeżeli jest to jakiś zbędny plik to warto od razu się go pozbyć, by mieć pewność, że wirus już więcej nie zagrozi komputerowi. 

Programy antywirusowe są dość proste w działaniu, gdyż większość operacji wykonują samodzielnie. Wystarczy więc mieć taki program zainstalowany na komputerze, z aktualną bazą wirusów, by czuć się w miarę bezpiecznie.

Gdy antywirus  nie zdoła usunąć wirusa, rozwiązaniem może być instalacja programu Combofix a w najgorszym wypadku format dysku.

Znacie powody zawirusowania komputera? Korzystacie z jakieś ochrony antywirusowej?

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =