Windows 7 vs windows vista - porównanie

Programy    
ocena

Który Windows lepszy? Windows 7 kontra Windows Vista. Porównujemy dwa ostatnie dzieła Microsoftu. Warto jednak sprawdzić czym różni się Windows Vista od Windows 7, by upewnić się czy faktycznie najnowsza wersja „Okienek” jest lepsza od swojego poprzednika.

Windows 7 vs windows vista - porównanie

photoxpress.pl

Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego nie jest prosty i wymaga dłuższej chwili zastanowienia. Obecnie, nie opłaca się już inwestować pieniędzy w Windows XP, który po prawie dekadzie może nareszcie przejść na zasłużoną emeryturę. Nie ma to sensu, gdyż system ten nie obsługuje już najnowszych technologii i nie może sprostać oczekiwaniom współczesnego użytkownika.  Na szczęście na rynku dostępne są dwa kolejne dzieła Microsoftu, a mianowicie Windows Vista i wydany całkiem niedawno Windows 7, które doskonale radzą sobie z nowinkami technologicznymi i które postanowiliśmy porównać, żeby ułatwić Wam wybór między nimi. 

Słowem wstępu

Windows Vista to system operacyjny, który został po raz pierwszy udostępniony w 2007 roku. Niestety nie przypadł on do gustu użytkownikom, skarżącym się na jego kompatybilność z programami i starszymi grami, wymagania, a także zbyt duże „pożeranie” zasobów komputera i awaryjność. Ta sytuacja spowodowała, że Microsoft zdecydował o szybszym przygotowaniu kolejnego systemu, który już w 2009 roku miał swoją premierę, a mowa oczywiście o Windows 7. System ten nie odbiega znacznie od poprzednika i wielu użytkowników uważa, że jest to Vista, tyle, że bardziej dopracowana i stabilna. W systemie tym Microsoft, korzystając z rad i opinii użytkowników Visty, wyeliminował najważniejsze problemy i wprowadził sporo zmian, co zaowocowało wzrostem sprzedaży i odbudowało pozycję Microsoft.

Wygląd i interfejs

Wizualnie nie ma wielkich różnic między systemami i korzystają z tego samego silnika Aero. W Windows 7 zdecydowano się jedynie na wprowadzenie kilku zmian i poprawek, dzięki czemu zarządzanie oknami, czy poruszanie się po systemie jest jeszcze szybsze. Znany z Windows Vista boczny pasek z różnymi gadżetami w Windows 7 nie jest już tak eksponowany i raczej stanowi dodatek do pulpitu niż jego integralną część. Nowością w W7 jest funkcja Aero Peek, która pozwala na szybki podgląd pulpitu, a także Aero Snap pozwalające na  na szybszą organizację okien przy pomocy myszy.

vista

Ponieważ Windows 7 to nowszy system, który jak pisaliśmy, został stworzony, by zatrzeć ślady po niedoróbkach Visty, można w nim znaleźć masę poprawek interfejsu, od  wyszukiwarki systemowej, po wprowadzenie specjalnej listy „Jump list” wyświetlającej ostatnio uruchamiane w programie pliki czy strony.

Windows 7


O ile wygląd obu systemów jest raczej ten sam, o tyle poprawki i nowości w interfejsie skutecznie przemawiają za Windows 7. Nie jest to jednak na tyle duża różnica, by mogła ona jednoznacznie przekreślać Windows Vista.

Bezpieczeństwo

Oba systemy w porównaniu do Windows XP są dużo bezpieczniejsze, przede wszystkim za sprawą wprowadzenia modułu User Account Control – UAC (Kontrola Konta Użytkownika), który ograniczenia dostęp do danej czynności, programu, aż do czasu wykonania autoryzacji ze strony administratora konta. Niestety okazał się on dość kłopotliwy w Windows Vista, gdyż wyświetlane komunikaty UAC pojawiają się nad wyraz często. W Windows 7 znacznie zredukowano działanie UAC, przez co system nie pyta już użytkownika przed każdym działaniem, czy jest jego pewny. Ponadto w „Siódemce” poprawiono większość narzędzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jak np. BitLocker odpowiadający za szyfrowanie danych; Windows Defender zapewniający ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, a także Windows Firewall, a więc systemową zaporę.

Jak widać, Windows 7 jest bezpieczniejszym systemem operacyjnym, jednak i Windows Vista nie pozostaje daleko w tyle. Po raz kolejny można zaobserwować, że Windows 7 to tak naprawdę nowsza i bardziej dopracowana Vista i z racji tego system ten wygrywa z poprzednikiem już na starcie.

Stabilność i wydajność

W tej kwestii wyraźny zwycięzca może być tylko jeden, a jest nim oczywiście Windows 7. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż to właśnie niestabilność Visty wpłynęła głównie na decyzję o wydaniu jej „młodszego brata”. Chociaż system działa w oparciu o ten sam kod, to został on na tyle zoptymalizowany, że różnice widać od razu. Przede wszystkim szybciej się ładuje i zamyka - w przypadku Visty czas ładowania to ok. 29 sekund, a Windows 7 tylko 17 sekund. W najnowszym systemie operacyjnym Microsoft różnicę wydajności widać także przy uruchamianiu programów, przeglądaniu okien czy Menu Start. System ten jest dużo bardziej stabilny i lepiej kompatybilny ze sprzętem, nawet starszym.

Warto tutaj przyjrzeć się na wyniki uzyskiwane przez systemy w różnych testach:

WINDOWS VISTA
WINDOWS 7
Czas ładowania systemu
Ok. 29 sekund
Ok. 17 sekund
Program  PC Mark Vantage
6400 PC Marks
8000 PC Marks
Program 3D Vantage
16228
16427
Gra Call of Duty 5
80,3 FPS
85,5 FPS

Jak widać Windows 7 jest bardziej wydajny niż Windows Vista, zarówno jako system, jak i platforma do gier czy programów. Różnice osiągane w samych grach nie są jednak na tyle duże, by posiadacze Windows Vista musieli rozpaczać, że nie poczekali i nie kupili „Siódemki”. Istnieje nawet sporo tytułów, w których to Vista jest lepsza, jednak warto pamiętać, ze od jej premiery minęło już sporo czasu, a Windows 7 dopiero zaczyna swoją przygodę.
Podsumowanie

Porównując oba systemy operacyjne można dojść do wniosku, że Windows 7 jest lepszy, praktycznie w każdym aspekcie. Decydując się na zakup nowego systemu i mając oba te tytuły na półce warto wybrać więc Windows 7, pamiętając przy tym, że i Vista ma się czym pochwalić.

Który system wypadł lepiej? Na który się zdecydujecie?

OCENA
2.71
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =