Co można wykorzystać jako domowe środki czystości?

Prowadzenie domu    
ocena

Dobra wiadomość dla wszystkich – z brudem poradzimy sobie środkami, które często mamy już w naszych kuchniach. Nie trzeba kupować tony środków chemicznych, aby posprzątać dom na wysoki połysk.

Co można wykorzystać jako domowe środki czystości?

photoxpress.com

Domowe środki czystości mają niewątpliwie same zalety – są tanie, nie niszczą rąk, nie szkodzą środowisku i, przede wszystkim, są zdrowsze dla nas i dla naszych bliskich.

Do środków tych należą m.in.:

- ocet spirytusowy
- sól
- cytryny
- soda oczyszczona
- gliceryna
- boraks
- mydło naturalne
- otręby
- naturalne olejki zapachowe

Ocet to najbardziej uniwersalny naturalny środek czystości. Jest lekko kwaśny i ma szerokie spectrum zastosowania. Świetnie usuwa wiele rodzajów plam, a także przykre zapachy. Służy do usuwania tłuszczu i powstrzymuje rozwój pleśni. Ma działanie dezynfekujące oraz jest świetnym wybielaczem.

Sól posiada właściwości ścierne, dezynfekujące oraz antyseptyczne. Sól używana jest do wielu zadań, a połączona z sokiem z cytryny jest jeszcze skuteczniejsza.

Cytryny również pomogą nam w walce z tłuszczem. Lekko kwaśny sok cytrynowy świetnie usuwa plamy. Cytryny, podobnie jak promienie słoneczne, to naturalne wybielacze. Sok cytrynowy można mieszać z solą bądź z sodą oczyszczoną. Taka mieszanka ma jeszcze lepsze właściwości czyszczące.

Soda oczyszczona posiada właściwości zarówno czyszczące, jak i ścierne. Służy również do usuwania przykrych zapachów oraz plam. Mieszanka sody oczyszczonej i octu może służyć do czyszczenia ceramiki łazienkowej.

Gliceryna posłuży nie tylko do domowej „produkcji” słodyczy, ale także do usuwania wielu rodzajów plam.

Boraks to w przyrodzie alkaliczna sól mineralna. Jeżeli używamy boraksu, to należy zachować szczególną ostrożność oraz zawsze zakładać gumowe rękawice. Pomimo tych „niedogodności”, warto używać boraksu, bowiem jest on substancją naturalną, która posiada właściwości dezynfekujące oraz służy do usuwania różnych plam.

Mydło naturalne nie zawierają dodatków syntetycznych. Można kupić gotowe płatki mydlane bądź też własnoręcznie zetrzeć kostkę mydła (będzie taniej). Płatki mydlane używa się do ręcznego prania delikatnych tkanin, natomiast roztwór mydlany stosowany jest do czyszczenia.

Otręby pomogą nam przy czyszczeniu maskotek dziecięcych.

Naturalne olejki zapachowe nie tylko pięknie pachną, ale posiadają także różnorodne właściwości:

- olejek eukaliptusowy ma działanie przeciwbakteryjne
- olejek lawendowy ma właściwości przeciwgrzybiczne
- olejek cytrynowy ma właściwości przeciwbakteryjne
- olejek cytronelowy ma właściwości dezynfekujące oraz odstrasza komary
- olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne

UWAGA!

utrzymanie domu, pranie, sprzątanie, czyszczenie plam

Czy korzystacie z takich domowych środków, aby zachować czystość? Co jeszcze można użyć jako domowy środek czystości? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.86
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =