Domowe środki czystości mają niewątpliwie same zalety – są tanie, nie niszczą rąk, nie szkodzą środowisku i, przede wszystkim, są zdrowsze dla nas i dla naszych bliskich.

Do środków tych należą m.in.:

– ocet spirytusowy
– sól
– cytryny
– soda oczyszczona
– gliceryna
– boraks
– mydło naturalne
– otręby
– naturalne olejki zapachowe

Ocet to najbardziej uniwersalny naturalny środek czystości. Jest lekko kwaśny i ma szerokie spectrum zastosowania. Świetnie usuwa wiele rodzajów plam, a także przykre zapachy. Służy do usuwania tłuszczu i powstrzymuje rozwój pleśni. Ma działanie dezynfekujące oraz jest świetnym wybielaczem.

Sól posiada właściwości ścierne, dezynfekujące oraz antyseptyczne. Sól używana jest do wielu zadań, a połączona z sokiem z cytryny jest jeszcze skuteczniejsza.

Cytryny również pomogą nam w walce z tłuszczem. Lekko kwaśny sok cytrynowy świetnie usuwa plamy. Cytryny, podobnie jak promienie słoneczne, to naturalne wybielacze. Sok cytrynowy można mieszać z solą bądź z sodą oczyszczoną. Taka mieszanka ma jeszcze lepsze właściwości czyszczące.

Soda oczyszczona posiada właściwości zarówno czyszczące, jak i ścierne. Służy również do usuwania przykrych zapachów oraz plam. Mieszanka sody oczyszczonej i octu może służyć do czyszczenia ceramiki łazienkowej.

Gliceryna posłuży nie tylko do domowej „produkcji” słodyczy, ale także do usuwania wielu rodzajów plam.

Boraks to w przyrodzie alkaliczna sól mineralna. Jeżeli używamy boraksu, to należy zachować szczególną ostrożność oraz zawsze zakładać gumowe rękawice. Pomimo tych „niedogodności”, warto używać boraksu, bowiem jest on substancją naturalną, która posiada właściwości dezynfekujące oraz służy do usuwania różnych plam.

Mydło naturalne nie zawierają dodatków syntetycznych. Można kupić gotowe płatki mydlane bądź też własnoręcznie zetrzeć kostkę mydła (będzie taniej). Płatki mydlane używa się do ręcznego prania delikatnych tkanin, natomiast roztwór mydlany stosowany jest do czyszczenia.

Otręby pomogą nam przy czyszczeniu maskotek dziecięcych.

Naturalne olejki zapachowe nie tylko pięknie pachną, ale posiadają także różnorodne właściwości:

– olejek eukaliptusowy ma działanie przeciwbakteryjne
– olejek lawendowy ma właściwości przeciwgrzybiczne
– olejek cytrynowy ma właściwości przeciwbakteryjne
– olejek cytronelowy ma właściwości dezynfekujące oraz odstrasza komary
– olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne

Uwaga!

utrzymanie domu, pranie, sprzątanie, czyszczenie plam

Czy korzystacie z takich domowych środków, aby zachować czystość? Co jeszcze można użyć jako domowy środek czystości? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pozbyć się zapachu moczu?
Następny artykułJak prać ręcznie?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here