Prowadzenie domu Czym czyścić skórę?

Czym czyścić skórę?

-

Skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji i uważnego dbania o nią. Warto też przeczytać dokładnie informacje znajdujące się na wszywce lub na kartce dołączonej do ubrania. Dzięki stosowaniu się do tych zasad, skóra nawet po dłuższym użytkowaniu, będzie ładna i zadbana.

Wyroby skórzane

1. Plamy usunąć wodą z amoniakiem.

2. Tłuste plamy najlepiej usunąć stosując odpowiednią papkę (benzyna i mąka kartoflanka).

3. Całość przetrzeć spirytusem denaturatowym.

4. Skórę należy dokładnie natłuścić.

5. Pudełko dobrej pasty do obuwia (w kolorze naszej skóry) z taką samą ilością oleju rycynowego rozpuścić w jednym rondelku, najlepiej na płytce azbestowej, a nie bezpośrednio na palniku.

6. Miękką ściereczką szybko (póki ciepłe) smarować skórę przygotowaną pastą z gliceryną.

7. Zostawić na kilka dni, a po tym czasie wytrzeć filcowym lub wełnianym materiałem.

Szybki sposób na odświeżenie skórzanej odzieży to pocieranie jej wewnętrzną stroną skórki banana, skórką cytryny bądź skórką pomarańczy. Po wyschnięciu trzeba jeszcze wypolerować skórę, najlepiej wełnianą szmatką.

Inny sposób to nacieranie skóry mieszaniną spirytusu denaturowanego i gliceryny (2 łyżki spirytusu i jedna łyżka gliceryny). Potem także należy wypolerować skórę miękką, wełnianą szmatką.

Delikatne zabrudzenia czyści się wilgotną gąbką, zanurzoną uprzednio w ciepłej wodzie. Następnie trzeba wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Plamy:

Plamy z pleśni należy przecierać szmatką zamoczoną w roztworze wody i alkoholu (1:1). Spryskuje się je lakierem do włosów, a potem ściera suchą szmatką. Czasami potrzebna jest jednak wizyta w pralni chemicznej.

Plamy ze smaru czy tłuszczu – najpierw trzeba zebrać pozostały smar, posypać plamę talkiem czy kartoflanką, po co najmniej 4 godzinach trzeba zetrzeć talk.

Plamy z wody – zebrać nadmiar wody, skórę pozostawić do wyschnięcia, ale z dala od źródeł ciepła, po wyschnięciu skórę natłuścić.

Na odbarwienia należy zastosować specjalny spray w kolorze jak najbardziej podobnym do naszego skórzanego ubrania.

Uwaga!

Do odżywienia skóry można także kupić specjalne preparaty. Ale warto najpierw skorzystać z domowych sposobów, które są podane powyżej.

Jak dbacie o skórę i czym ją czyścicie? Macie swoje sprawdzone domowe sposoby? Dajcie nam znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Euker – zasady gry

Euker to gra karciana przeznaczona dla czterech osób grających w parach. Do gry potrzebne są dwadzieścia cztery karty – od dziewiątek do asów. Funkcję rozdającego pełni każdy gracz po kolei w miarę rozgrywania kolejnych rozdań. Pierwszego rozdającego wyznacza się przez losowanie.

Co grozi za zniszczenie mienia prywatnego lub publicznego?

Zniszczenie mienia – prywatnego bądź publicznego – jest karalne. Nie można bowiem bezkarnie niszczyć cudzego mienia, niezależnie od jego wartości. Kary za zniszczenie mienia są bardzo różne, uwarunkowane jest to możliwościami subsumcji czynu pod różne przepisy prawa, zawarte zwłaszcza w Kodeksie wykroczeń oraz w Kodeksie karnym.

Zobacz też

Tagiatelle z krewetkami – przepis

Tagliatelle to odmiana makaronu, której nazwa jest egzotyczna, zaś forma – dobrze znana. To poczciwe, dobrze znane wstążki, łatwe do wykonania również w domu – nawet jeśli nie ma się specjalnej maszynki. Podstawą makaronu musi być mąka pszenna i jajka. Na każde 100g mąki należy wziąć jedno jajko i nieco soli. Z jajek i mąki zagnieć ciasto, zwarte i nieklejące, rozwałkuj i obsyp mąką. Następnie zwiń ciasto w luźny rulon i pokrój go w talarki. Otrzymasz wstążki o wybranej przez ciebie szerokości.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: