Czym, jak myć okna, żeby błyszczały, nie było smug?

Prowadzenie domu    
ocena
Uwielbiam wyglądać przez okno. Często obserwuję kwiaty w ogrodzie i rybki w oczku wodnym. Jednak aby móc cieszyć się jakimkolwiek widokiem... konieczne są czyste szyby, ramy okienne i parapety.

Czym, jak myć okna, żeby błyszczały, nie było smug?

photoxpress.com

Czyste okna sprawiają, iż całe wnętrze domu wydaje się czyste i przytulne. To, jak często należy myć okna, zależy od miejsca, w którym mieszkamy. W niektórych poradnikach wyczytałam, iż wystarcza umyć okna 2 razy do roku. Być może autor tej porady żył w dziewiczej głuszy lub wysoko w górach, kto wie. Ja okna w swoim domu myję minimum raz w miesiącu. Wtedy wydają mi się czyste, ale – podkreślam – u każdego jest inaczej.

Jeżeli w domu są dzieci lub pojawiają się jako goście, to zapewne będzie więcej pracy przy oknach. Wiadomo przecież, iż dzieci uwielbiają przyklejać swoje małe noski do szyb i w ten sposób podziwiać świat.

Jednak parę sztuczek związanych z myciem okien przyda się każdemu, niezależnie od stanu cywilnego, posiadania bądź nieposiadania dzieci czy też miejsca zamieszkania. Wszak chodzi o to, aby okna były czyste, a my żebyśmy mieli czas i ochotę na inne, przyjemniejsze zajęcia.

Jeżeli myjemy okna, ale nie zmieniamy zasłon, to najlepiej jest powiesić na karniszu wieszak na ubrania, a następnie przewiesić przez niego zasłony. Dzięki temu trikowi unikniemy zamoczenia lub pobrudzenia zasłon podczas mycia okna od wewnątrz. Należy pamiętać o umyciu karniszy (wystarczy do tego ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń). Karnisze myjemy na początku, żeby nie pochlapać szyb i parapetu.

Przy myciu okien należy zacząć najpierw od przemycia całego okna ciepłą wodą wymieszaną ze zwykłym płynem do naczyń. Następnie myjemy ramy okienne i wycieramy, a potem spryskujemy szyby i wycieramy. Ta część wydaje się prosta, jednak często zostają smugi, które psują cały efekt.

Aby uniknąć smug, myjemy okna wtedy, gdy nie świeci na nie słońce. Do mycia możemy używać specjalnych płynów, ale świetnym sposobem jest mycie ich w płynie domowego wyrobu.

Do jego przygotowania potrzebujemy wodę i ocet. Do plastikowego spryskiwacza do kwiatów wlewamy wodę i ocet w proporcjach 8:1. I już możemy działać. Ocet usunie z szyb nagromadzony tłuszcz, powstały np. w wyniku gotowania, a także nada im piękny połysk. Zapach octu szybko wywietrzeje, wystarczy chwilę przewietrzyć pomieszczenie.

Smugi są niepożądane, jednak często pojawiają się po deszczu. Aby tego uniknąć, można dodać do wody, którą myjemy okna, kilka kropel gliceryny.

Dawniej używano do wycierania szyb i ram okiennych zwykłej gazety. Dziś większość osób, z różnych względów, posiada plastikowe okna. W przypadku tych okien lepiej używać papierowych ręczników lub zwykłego, szarego papieru toaletowego. Farba drukarska może zafarbować ramy okienne, a raczej niewykonalne jest wytarcie szyby bez dotykania ramy.

Znacie inne sprawdzone sposoby na idealnie umyte okna?

OCENA
4.20
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Ja nie myje okien gazetami – moja babcia tak robila, ale ja nidy nie bylam przekonana do tego sposobu. Za to lubie wynalazki dlatego jak zobaczyłam w sklepie myjke do okien to zaraz kupilam… Firma jest chyba York – taka z tulipanem. Myje genialnie – nie tylko okna, ale i lustra

~ domatorka / 2015-11-04 15:57:38
oceń komentarz: (2) (0)