Czym wyczyścić plamy z kleju?

Prowadzenie domu    
ocena

Przy usuwaniu plam ważne jest, aby nie prasować poplamionej tkaniny. Gorąca temperatura powoduje jedynie utrwalenie plamy. Tak więc, jeśli bardzo zależy nam na uratowaniu ubrania, to musimy najpierw stosować domowe metody, ewentualnie środki chemiczne, a także prać do skutku.

Czym wyczyścić plamy z kleju?

sxc.hu

Plamy zdarzają się różnego rodzaju, także z kleju. Właściwie na każdą plamę jest jakiś sposób, ważne jest jednak poznanie jej pochodzenia.

Podobnie jest z plamami z kleju. Aby je wywabić, musimy najpierw poznać ich pochodzenie. W tym celu należy zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu, ewentualnie sprawdzić w Internecie.

Kleje celulozowe – plamę należy spłukać zimną wodą bądź namoczyć w zimnej wodzie, a potem czyścić roztworem salmiaku. Można także spróbować wyprać poplamione ubranie w proszku enzymatycznym, a następnie wypłukać.

Kleje uniwersalne – plamę należy wywabiać acetonem (przy jego używaniu należy uważać, aby nie odbarwić tkanin kolorowych – aceton ma właściwości wywabiające plamy, ale niestety powoduje także wyblakniecie materiału).

Kleje epoksydowe – plamy usuwamy szybko, aby nie stwardniały, spirytusem metylowym.

Kleje z taśm klejących oraz z etykiet – takie plamy należy namoczyć w wodzie, a potem zmywać spirytusem metylowym bądź benzyną do czyszczenia.

Kleje neoprenowe – plamę należy wpierw usuwać acetonem albo nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, a potem przemyć ją rozpuszczalnikiem.

Kleje poliwinylowe – plamy o takim pochodzeniu należy czyścić spirytusem metylowym.

Kleje do sklejania modeli samolotów – takie plamy należy czyścić acetonem lub octanem amylu. Czasami do takich zestawów dołączone są specjalne rozpuszczalniki, a wiec producenci wykazują się pewną zapobiegliwością.

Jeżeli plamy z kleju powstaną np. na dywanie, to czyścimy je tymi samymi środkami, w zależności od rodzaju kleju. Potem należy wyprać tę część dywanu, aby nie roznosił się nieprzyjemny zapach, np. zapach rozpuszczalnika czy benzyny.

UWAGA!

Najlepiej jest też, o ile jest taka możliwość, wypróbować dany sposób wywabiania plam w niewidocznym miejscu.

Czy macie inne sposoby na usuwanie plam z kleju? Opiszcie je w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =