Czyszczenie fug

Prowadzenie domu    
ocena

Jednym z popularnych problemów występujących w łazienkach są zniszczone fugi. Czyszczenie fug jest bardzo pracochłonne, więc wskazana jest dobra organizacja pracy.

Czyszczenie fug

flickr.com

Rodzaje zabrudzeń
fugi ścienne – zabrudzenia, które powstają na fugach to głównie osad kamienny, który powstaje w miejscach o dużej wilgotności (szczególnie nad umywalką i zlewozmywakiem). Osadzają się również pozostałości po mydle czy tłuszczu.
fugi podłogowe – źródła zabrudzeń są podobne jak w przypadku fugach ściennych. Dochodzą jednak trudności z usunięciem trwałych plam.

Czym czyścić fugi ?
- Przy użyciu pasty do zębów, za pomocą szczoteczki. Można użyć dowolnego środka do dezynfekcji, który zawiera chlor doskonale radzący sobie z zabrudzeniami.
- Używając wybielacza do odzieży – polewamy nim fugi,  a potem spłukujemy je wodą.
- Mieszamy proszek do pieczenia z niewielką ilością wody. Tak powstałą papką czyścimy fugi, czynność te wykonujemy przy użyciu szczoteczki do zębów.
- Sodę należy wymieszać z małą ilością wody, papkę nakładamy na szczoteczkę i czyścimy, potem spłukujemy wodą.
- Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu to jesteśmy zmuszeni zastosować profesjonalny środek chemiczny, który służy do odświeżania fug.

Czyszczenie białych fug
- przygotować papkę z mielonej kredy i wody; czyścić nią fug;
- użyć można również mieszanki wykonanej z pół litra octu na litr wody;
- kilkakrotnie potrzeć fugi szmatką nasączoną sokiem z cytryn, a potem go zmyć.

UWAGA!

Inną propozycją odświeżania fug jest ich pomalowanie. Do tej czynności można użyć farby lub masy renowacyjnej. Fugi malujemy używając pędzla lub gąbki. Aby nie odbarwić płytek warto przed rozpoczęciem okleić je taśmą malarską. W sklepach możemy znaleźć różne kolory farb do malowania fug lub wersję bezbarwną.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =