Prowadzenie domu Jak, czym czyścić monety?

Jak, czym czyścić monety?

-

– Jeśli chodzi o monety obiegowe, to jest to normalne zjawisko, że monety te się ścierają, rysują i odbarwiają. Jeśli są bardzo brudne, można je umyć w wodzie z mydłem.

– Można jednak czyścić popularne monety. Ale najpierw wymienię to, czego nie wolno robić:

– Nie można używać sztucznych szczotek i szczoteczek.

– Nie wolno używać szczoteczki do zębów.

– Nie wolno skrobać zanieczyszczeń za pomocą ostrych narzędzi.

– Nie wolno pocierać ściereczką monet podczas ich suszenia.

Czyszczenie:

Najlepiej czyścić wodą z dodatkiem jakiegoś detergentu, np. mydła przeznaczonego dla małych dzieci. Mydło dla dzieci jest najdelikatniejsze. Woda z mydłem usuwa większość zanieczyszczeń.

Do czyszczenie można użyć szczotki włókna naturalnego, a najlepiej specjalnej szczotki do czyszczenia sreber i monet.

Na koniec monetę należy dokładnie wypłukać.

Suszenie:

Najlepszy sposób to zawinięcie monety w miękką ściereczkę (np. ściereczkę, która jest przeznaczona do czyszczenia okularów albo monitorów) i delikatne uciskanie.

Wodę z monet można też zebrać patyczkami do czyszczenia uszu.

Monety ze złota i platyny

– Są najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

– Czyści się je słabymi roztworami kwasu solnego lub kwasu azotowego, potem płucze pod bieżącą wodą i suszy dociskając je do miękkiej szmatki.

– Monety ze srebra

– Srebro to najbardziej popularny kruszec.

– Ślady po odcisku palca usuwa się słabym roztworem wody amoniakalnej, pocierając delikatnie szmatką z flaneli.

– Większe zabrudzenia czyści się acetonem laboratoryjnym, potem płucze w wodzie destylowanej i osusza.

– Nie wolno stosować żadnych metod mechanicznych.

– Środki chemiczne jedynie w ostateczności.

– Monety ze stopów nieszlachetnych

– Stosuje się różne środki, w zależności od rodzaju metalu.

– Nie ma metody uniwersalnej.

Czy znacie inne sposoby na czyszczenie monet? Opiszcie je w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można żądać odszkodowania za nieuczciwe reklamy?

Nieuczciwe reklamy często są przyczyną pochopnej decyzji konsumenta, który sugerując się daną reklamą, nabywa produkt, którego w innym wypadku nie wybrałby spośród wielu innych. Jeżeli uważamy, że przedsiębiorca wykorzystał nas i chcemy zrezygnować z zawartej umowy, musimy zwrócić się do sądu, powołując się na przepisy Ustawy o nieuczciwych praktykach rynkowych. W oparciu o zawarte w niej zapisy możliwe jest uzyskanie odszkodowania od przedsiębiorcy, który nas oszukał.

Przegrzebki – przepisy

Przegrzebki to morskie małże. Charakteryzują się okrągłą muszlą, jednolitym mięsem, jedwabistą delikatną konsystencją i słodkim zapachem. Jest to zdecydowanie jeden z najsmaczniejszych owoców morza, nie tak galaretowaty jak pozostałe.

Zobacz też

Zasady diety dla cukrzyków

Według ekspertów zawartość talerza diabetyka nie różni się wiele od tego, co na swoim talerzu ma osoba dbająca o zdrowie i smukłą figurę. Zasadnicza różnica jest taka, że diabetyk musi pamiętać o tym, że każdy produkt spożywczy ma określony indeks glikemiczny (IG). Dlatego przy komponowaniu codziennego menu powinien mieć on pod ręką „ściągawkę” produktów żywnościowych z zanotowanym IG.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: