Jak, czym czyścić rolety i żaluzje?

Prowadzenie domu    
ocena

Podczas sprzątania często zapominamy o tych bardzo ważnych elementach wyposażenia domu. A szkoda, ponieważ umycie rolet czy żaluzji to takie dopełnienie mycia okien. To są szczegóły, które świadczą o nas, o naszym charakterze i podejściu do naszego domu. Zadbanie o wszelkie szczegóły to jak ułożenie wisienki na torcie. Warto więc się postarać i pamiętać o tych „drobnostkach”.

Jak, czym czyścić rolety i żaluzje?

sxc.hu

Na początku, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, warto przygotować miskę z ciepłą wodą, jakiś środek czyszczący (np. płyn do mycia naczyń), ściereczki (mogą być stare, bawełniane koszulki) oraz specjalny środek nabłyszczający.

Ważne, aby dokładnie obejrzeć rolety czy żaluzje. Od stopnia zabrudzenia zależy bowiem sposób ich wyczyszczenia. Najlepiej obejrzeć je w słoneczny dzień, dzięki temu zauważymy wszystkie, nawet niewielkie plamki czy zacieki.

Jeśli rolety są tylko zakurzone, to najpierw je odkurzamy, a potem przecieramy ściereczką zwilżoną w letniej wodzie. Jeśli jednak są jakieś zacieki czy większe plamy, to rolety wymagają gruntownego czyszczenia.

Jeżeli rolety są nieco brudniejsze, to musimy je wyprać. Wystarczy przygotować ciepłą wodę z dodatkiem płynu czyszczącego (np. płynu do mycia naczyń czy płynu do prania) oraz gąbki. Mokrą gąbką czyścimy żaluzje. Należy to robić delikatnie, dokładnie i po kawałku. Nie można szorować rolet, gdyż mogą się zniszczyć. Nie należy też wykonywać zamaszystych ruchów, gdyż wtedy można ominąć niektóre fragmenty i trzeba będzie zacząć od nowa. Kiedy już wyczyścimy rolety, to gąbkę moczymy w czystej wodzie i znów przecieramy rolety. Nie pozostaną wtedy smugi. Na koniec przecieramy jeszcze suchą ściereczką.

Wiele osób preferuje żaluzje. Żaluzje mogą być plastikowe bądź drewniane. Każde z nich wymagają troszeczkę innego czyszczenia. Najlepiej zdjąć żaluzje z okna (jeśli jest taka możliwość) i położyć na podłodze na jakimś materiale, np. starym prześcieradle. Czyszczenie będzie wtedy łatwiejsze. Niestety, nie zawsze jest taka możliwość, a wtedy pozostaje jedynie czyszczenie żaluzji w pozycji pionowej.

Czyszczenie żaluzji nie jest skomplikowane ani trudne. Żaluzje drewniane czyścimy najpierw letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń czy płynu do prania, a następnie suszymy. Kiedy są suche, to przecieramy je ściereczką z dodatkiem środka nabłyszczającego drewno. Dzięki temu zabiegowi żaluzje będą lśniły jak nowe.

Jeśli w domu są założone żaluzje plastikowe, to także czyścimy je wodą z dodatkiem środka myjącego. Potem przecieramy raz jeszcze ściereczką, ale namoczoną w czystej wodzie, a na koniec suchą ściereczką.

Można także zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia plastikowych okien i użyć go do żaluzji. Sama stosuję taki środek do plastikowych ram okiennych i parapetów i stwierdzam, że tak nabłyszczone ramy wyglądają o wiele lepiej.

UWAGA!

W przypadku rolet i żaluzji ważna jest systematyczność. Zasada ta dotyczy właściwie wszystkiego, co dotyczy sprzątania, ale warto ja ciągle przypominać i podkreślać, że jeśli będziemy regularnie pracować, to tej pracy będzie mniej.

Preferujecie rolety, żaluzje, zasłony czy wolicie puste okna? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =