Jak czyścić akwarium?

Prowadzenie domu    
ocena

Czyszczenie i sprzątanie może okazać się trudne dla tych, którzy nie wiedzą, w jaki sposób należy to zrobić i od czego zacząć. Wystarczy więc poznać parę zasad i wszystko może okazać się łatwiejsze niż myślisz!

Jak czyścić akwarium?

sxc.hu

Czyszczenie brudnego akwarium nie jest trudne, choć czasochłonne. Nie robi się jednak tego każdego dnia, więc powinno się temu poświęcić maksimum uwagi.

Są dwa rodzaje czyszczenia akwarium. Można wyczyścić je bez opróżniania, można także wyjąć wszystko i założyć je od nowa.

Przy zakładaniu akwarium od nowa, niszczy się wszystkie dobre kolonie bakterii, które zazwyczaj eliminują odpady wytwarzane w akwarium. Dlatego też ten sposób polecany jest wtedy, kiedy akwarium jest naprawdę bardzo brudne.

czyszczenie akwariumFot. sxc.hu

 1. Krok pierwszy

  Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia akwarium, musimy przygotować na ten czas jakieś miejsce dla rybek. Najlepiej jest mieć drugie akwarium, do którego co najmniej 2 dni wcześniej wlewamy wodę, aby odstała. Ale może też być jakaś miska czy wiadro (ale przeznaczamy je tylko do tego).

 2. Krok drugi

  Wodę z akwarium należy zlać i do niej przenieść rybki. Nie można wkładać rybek do nowej wody. Wodę potem wlewamy starą i uzupełniamy o tę odstaną.

 3. Krok trzeci

  A teraz zabieramy się za czyszczenie.

 4. Krok czwarty

  Zaczynamy od czyszczenia szyb wewnętrznych. Można to robić zwykłą żyletką, ale warto zaopatrzyć się w czyściki magnetyczne, które są skuteczne i nie zawierają żadnej chemii, która mogłaby zaszkodzić rybom. Akwaria akrylowe czyścimy żyletką plastikową.

 5. Krok piąty

  Następnym krokiem jest wyjęcie kamieni, sztucznych roślin i ozdób, na których osadzają się glony. Zazwyczaj myje się wszystko pod bieżącą wodą, bez użycia żadnych detergentów. W ekstremalnych przypadkach można użyć specjalnego wybielacza (10% roztwór). Moczy się w nim przez około kwadrans najbardziej zabrudzone dekoracje, a potem porządnie płucze pod bieżącą wodą i suszy.

 6. Krok szósty

  Żywe rośliny można wyczyścić poprzez moczenie ich w letniej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Potem również należy je porządnie wypłukać, uważając, aby ich nie uszkodzić.

 7. Krok siódmy

  Duże kamienie można po prostu wygotować i wystudzić. Natomiast do czyszczenia żwirku można użyć specjalnego odmulacza. Odmulacz zasysa żwir z zanieczyszczeniami i czyści go tak, że do wiadra czy miski trafia tylko brudna woda. Jest to bardzo praktyczny sposób czyszczenia.

 8. Krok ósmy

  Pokrywa, oświetlenie i zewnętrzne szyby także wymagają czyszczenia. Najlepiej jest używać do tego specjalnych środków do czyszczenia akwarium, które można zakupić w sklepach akwarystycznych. Środki te nie zawierają substancji chemicznych, które szkodzą rybkom i roślinom. Ewentualnie można użyć zwykłego octu. Na koniec i tak należy porządnie wypłukać wszystkie elementy.

 9. Krok dziewiąty

  Teraz trzeba wszystko ułożyć w akwarium. Pozostaje jeszcze filtr, jednak należy go wyczyścić dopiero za kilka tygodni. Dlaczego? Ponieważ w filtrze pozostały jeszcze te „dobre” bakterie, które przywrócą równowagę w akwarium. Po upływie tego czasu filtr należy wypłukać w wodzie, której temperatura jest zbliżona do temperatury wody w akwarium. Jeśli używany filtr ma węgiel aktywny, to wkład należy wymieniać co około 3 tygodnie.

 10. Krok dziesiąty

  Jeśli jednak czyścimy akwarium bez jego zakładania od nowa, to trzeba co tydzień zdrapywać glony z szyb, odmulać żwir i podmieniać wodę (tu zdania są różne, ale najczęściej mówi się, iż powinno się podmieniać 1/5 wody raz w tygodniu).

Dzięki takiej opiece, akwarium będzie wyglądało zawsze pięknie.

Jakie ryby hodujecie w akwarium? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
2.60
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Witam Czym jest ten specjalny wybielacz do czyszczenia w ekstremalnych sytuacjach?

~ / 2012-09-25 12:03:19
oceń komentarz: (0) (0)

Witam Co, to za preparat "specjalny wybielacz"?

~ / 2012-09-25 12:04:09
oceń komentarz: (0) (0)