Czyszczenie brudnego akwarium nie jest trudne, choć czasochłonne. Nie robi się jednak tego każdego dnia, więc powinno się temu poświęcić maksimum uwagi.

Są dwa rodzaje czyszczenia akwarium. Można wyczyścić je bez opróżniania, można także wyjąć wszystko i założyć je od nowa.

Przy zakładaniu akwarium od nowa, niszczy się wszystkie dobre kolonie bakterii, które zazwyczaj eliminują odpady wytwarzane w akwarium. Dlatego też ten sposób polecany jest wtedy, kiedy akwarium jest naprawdę bardzo brudne.

czyszczenie akwariumFot. sxc.hu

  • Krok pierwszy

    Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia akwarium, musimy przygotować na ten czas jakieś miejsce dla rybek. Najlepiej jest mieć drugie akwarium, do którego co najmniej 2 dni wcześniej wlewamy wodę, aby odstała. Ale może też być jakaś miska czy wiadro (ale przeznaczamy je tylko do tego).

  • Krok drugi

    Wodę z akwarium należy zlać i do niej przenieść rybki. Nie można wkładać rybek do nowej wody. Wodę potem wlewamy starą i uzupełniamy o tę odstaną.

  • Krok trzeci

    A teraz zabieramy się za czyszczenie.

  • Krok czwarty

    Zaczynamy od czyszczenia szyb wewnętrznych. Można to robić zwykłą żyletką, ale warto zaopatrzyć się w czyściki magnetyczne, które są skuteczne i nie zawierają żadnej chemii, która mogłaby zaszkodzić rybom. Akwaria akrylowe czyścimy żyletką plastikową.

  • Krok piąty

    Następnym krokiem jest wyjęcie kamieni, sztucznych roślin i ozdób, na których osadzają się glony. Zazwyczaj myje się wszystko pod bieżącą wodą, bez użycia żadnych detergentów. W ekstremalnych przypadkach można użyć specjalnego wybielacza (10% roztwór). Moczy się w nim przez około kwadrans najbardziej zabrudzone dekoracje, a potem porządnie płucze pod bieżącą wodą i suszy.

  • Krok szósty

    Żywe rośliny można wyczyścić poprzez moczenie ich w letniej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Potem również należy je porządnie wypłukać, uważając, aby ich nie uszkodzić.

  • Krok siódmy

    Duże kamienie można po prostu wygotować i wystudzić. Natomiast do czyszczenia żwirku można użyć specjalnego odmulacza. Odmulacz zasysa żwir z zanieczyszczeniami i czyści go tak, że do wiadra czy miski trafia tylko brudna woda. Jest to bardzo praktyczny sposób czyszczenia.

  • Krok ósmy

    Pokrywa, oświetlenie i zewnętrzne szyby także wymagają czyszczenia. Najlepiej jest używać do tego specjalnych środków do czyszczenia akwarium, które można zakupić w sklepach akwarystycznych. Środki te nie zawierają substancji chemicznych, które szkodzą rybkom i roślinom. Ewentualnie można użyć zwykłego octu. Na koniec i tak należy porządnie wypłukać wszystkie elementy.

  • Krok dziewiąty

    Teraz trzeba wszystko ułożyć w akwarium. Pozostaje jeszcze filtr, jednak należy go wyczyścić dopiero za kilka tygodni. Dlaczego? Ponieważ w filtrze pozostały jeszcze te „dobre” bakterie, które przywrócą równowagę w akwarium. Po upływie tego czasu filtr należy wypłukać w wodzie, której temperatura jest zbliżona do temperatury wody w akwarium. Jeśli używany filtr ma węgiel aktywny, to wkład należy wymieniać co około 3 tygodnie.

  • Krok dziesiąty

    Jeśli jednak czyścimy akwarium bez jego zakładania od nowa, to trzeba co tydzień zdrapywać glony z szyb, odmulać żwir i podmieniać wodę (tu zdania są różne, ale najczęściej mówi się, iż powinno się podmieniać 1/5 wody raz w tygodniu).

  • Dzięki takiej opiece, akwarium będzie wyglądało zawsze pięknie.

    Jakie ryby hodujecie w akwarium? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolory w ogrodzie – żółty, złoty
Następny artykułPigwowiec – uprawa

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here