Prowadzenie domu Jak czyścić akwarium?

Jak czyścić akwarium?

-

Czyszczenie brudnego akwarium nie jest trudne, choć czasochłonne. Nie robi się jednak tego każdego dnia, więc powinno się temu poświęcić maksimum uwagi.

Są dwa rodzaje czyszczenia akwarium. Można wyczyścić je bez opróżniania, można także wyjąć wszystko i założyć je od nowa.

Przy zakładaniu akwarium od nowa, niszczy się wszystkie dobre kolonie bakterii, które zazwyczaj eliminują odpady wytwarzane w akwarium. Dlatego też ten sposób polecany jest wtedy, kiedy akwarium jest naprawdę bardzo brudne.

czyszczenie akwariumFot. sxc.hu

 • Krok pierwszy

  Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia akwarium, musimy przygotować na ten czas jakieś miejsce dla rybek. Najlepiej jest mieć drugie akwarium, do którego co najmniej 2 dni wcześniej wlewamy wodę, aby odstała. Ale może też być jakaś miska czy wiadro (ale przeznaczamy je tylko do tego).

 • Krok drugi

  Wodę z akwarium należy zlać i do niej przenieść rybki. Nie można wkładać rybek do nowej wody. Wodę potem wlewamy starą i uzupełniamy o tę odstaną.

 • Krok trzeci

  A teraz zabieramy się za czyszczenie.

 • Krok czwarty

  Zaczynamy od czyszczenia szyb wewnętrznych. Można to robić zwykłą żyletką, ale warto zaopatrzyć się w czyściki magnetyczne, które są skuteczne i nie zawierają żadnej chemii, która mogłaby zaszkodzić rybom. Akwaria akrylowe czyścimy żyletką plastikową.

 • Krok piąty

  Następnym krokiem jest wyjęcie kamieni, sztucznych roślin i ozdób, na których osadzają się glony. Zazwyczaj myje się wszystko pod bieżącą wodą, bez użycia żadnych detergentów. W ekstremalnych przypadkach można użyć specjalnego wybielacza (10% roztwór). Moczy się w nim przez około kwadrans najbardziej zabrudzone dekoracje, a potem porządnie płucze pod bieżącą wodą i suszy.

 • Krok szósty

  Żywe rośliny można wyczyścić poprzez moczenie ich w letniej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Potem również należy je porządnie wypłukać, uważając, aby ich nie uszkodzić.

 • Krok siódmy

  Duże kamienie można po prostu wygotować i wystudzić. Natomiast do czyszczenia żwirku można użyć specjalnego odmulacza. Odmulacz zasysa żwir z zanieczyszczeniami i czyści go tak, że do wiadra czy miski trafia tylko brudna woda. Jest to bardzo praktyczny sposób czyszczenia.

 • Krok ósmy

  Pokrywa, oświetlenie i zewnętrzne szyby także wymagają czyszczenia. Najlepiej jest używać do tego specjalnych środków do czyszczenia akwarium, które można zakupić w sklepach akwarystycznych. Środki te nie zawierają substancji chemicznych, które szkodzą rybkom i roślinom. Ewentualnie można użyć zwykłego octu. Na koniec i tak należy porządnie wypłukać wszystkie elementy.

 • Krok dziewiąty

  Teraz trzeba wszystko ułożyć w akwarium. Pozostaje jeszcze filtr, jednak należy go wyczyścić dopiero za kilka tygodni. Dlaczego? Ponieważ w filtrze pozostały jeszcze te „dobre” bakterie, które przywrócą równowagę w akwarium. Po upływie tego czasu filtr należy wypłukać w wodzie, której temperatura jest zbliżona do temperatury wody w akwarium. Jeśli używany filtr ma węgiel aktywny, to wkład należy wymieniać co około 3 tygodnie.

 • Krok dziesiąty

  Jeśli jednak czyścimy akwarium bez jego zakładania od nowa, to trzeba co tydzień zdrapywać glony z szyb, odmulać żwir i podmieniać wodę (tu zdania są różne, ale najczęściej mówi się, iż powinno się podmieniać 1/5 wody raz w tygodniu).

 • Dzięki takiej opiece, akwarium będzie wyglądało zawsze pięknie.

  Jakie ryby hodujecie w akwarium? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Social marketing – co to jest?

Social Media Marketing jest stosunkowo nową dziedziną w marketingu. Jej największym atutem jest fakt, że w ten rodzaj reklamy pokładamy niewielkie fundusze, a akcja promocyjna może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Ostatnio usłyszałam z ust jednej znajomej, że jeśli nie ma mnie na Facebooku, to w ogóle mnie nie ma. Życie wirtualne zaczęło mieć tak samo duże znaczenie, jak rzeczywiste.

Jaki prezent na 21 urodziny?

21 to liczba szczególna. To symbol niezależnego człowieka. Liczbą 21 może posługiwać się osoba odpowiedzialna, które dokonuje świadomych życiowych wyborów. W wielu kulturach dopiero 21 urodziny są przepustką w dorosłe życie. Tak jest na przykład w Australii i Nowej Zelandii, w państwach tych na 21 urodziny wręcza się klucze do mieszkania, które są symbolem uznania samodzielności. Liczbę 21 znajdziemy również w tradycji biblijnej, tam oznacza ona m.in. osiągnięty cel i związaną z tym radość. Urodzinowy prezent nie musi być aż tak poważny, ale jeśli nie mamy pomysłu na podarunek możemy w sprytny sposób nawiązać do znaczenia liczby.

Zobacz też

Naprawa okien – krok po kroku

Niestety niewiele usterek możemy naprawić samodzielnie, aczkolwiek okna nie należą do sprzętów psujących się zbyt często. Naprawa czy konserwacja z powodzeniem może zostać przeprowadzana w warunkach domowych i niekoniecznie musimy korzystać z usług specjalistycznych firm. Sprawdź, jakie prace możesz przy oknach wykonać samodzielnie.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: