Prowadzenie domu Jak czyścić aluminiowe garnki?

Jak czyścić aluminiowe garnki?

-

Można używać specjalnych płynów do czyszczenia naczyń aluminiowych. Należy przeczytać informacje na opakowaniu danego detergentu czy nadają się do czyszczenia tego typu naczyń.

Garnki i naczynia aluminiowe dobrze jest myć w gorących mydlinach. Jeśli chcemy usunąć jakieś trwalsze zabrudzenia, to można użyć do tego sproszkowanej kredy i mocno szorować. Zawsze po myciu należy garnek porządnie wypłukać czystą wodą i wysuszyć czy wytrzeć do sucha ścierką.

Do czyszczenia aluminiowych garnków można użyć morskiego piasku. Garnki i naczynia wpierw myje się wilgotnym piaskiem, a potem dokładnie płucze.

Nigdy nie wolno zdrapywać przypalonego do dna jedzenia. Takie szorowanie, zwłaszcza metalowym nożem kuchennym, nie pomoże, a może jedynie zaszkodzić. W ten sposób można całkowicie zniszczyć naczynie.

Ze spalenizną trzeba sobie radzić inaczej. Najlepiej zalać garnek gorącą wodą z mydlinami i pozostawić na około 12 godzin. Po tym czasie można go umyć i wypłukać, jak zazwyczaj się to robi. Można również gotować wodę z dodatkiem soli (1 łyżka soli na litr wody). Część spalenizny się rozpuści, a to, co pozostało, należy usunąć gąbką.

Do czyszczenia takich garnków świetnie nadaje się tak zwana pasta „sam”. Nie jest to pasta reklamowana, ale jest dobrze znana wielu paniom i panom. Pasta ta jest świetna nie tylko do czyszczenia aluminium, warto się w nią zaopatrzyć. Czyszcząc garnek należy nałożyć pastę, a potem wyszorować miękką szczoteczką brudne powierzchnie.

Czasami po gotowaniu niektórych potraw, wewnątrz garnka, na ściankach, pozostaje ciemny osad. Nie należy tego szorować, gdyż można zniszczyć garnek. Wystarczy zagotować w nim jabłka, pomidory, rabarbar czy zwykłą kiszoną kapustę czy nawet wodę z octem.

Jeśli garnek stracił swój blask, to jest pewien sposób na jego przywrócenie. Na wyczyszczony i wysuszony garnek należy nałożyć papkę przygotowaną z gliny i octu. Po około 10 minutach papkę trzeba zetrzeć ściereczką, a potem garnek wypłukać i wytrzeć do sucha. Po tym zabiegu garnek powinien wyglądać jak nowy.

Uwaga!

Przy wyborze garnków należy zwracać uwagę na ich jakość. Nie poleca się kupowania tych lekkich, bowiem ich wewnętrzna strona nie jest odpowiednio zabezpieczona i do jedzenia przedostają się szkodliwe dla organizmu substancje. Należy wybrać garnki ciężkie, gdyż wtedy są one zabezpieczone w środku np. powłoką teflonową. Niestety, te mają także swoje wady, a mianowicie wysoką cenę i tendencję do przypalania. Nie można ich także używać na płycie grzewczej.

Czym Wy czyścicie aluminiowe garnki? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną musimy przygotować się na każdą ewentualność, także na wspomniane w temacie pytania behawioralne. Czy powinniśmy się ich bać? Na pewno nie, wystarczy, że w domu przećwiczymy w jaki sposób będziemy na nie odpowiadać. Pytania behawioralne wyróżnia od pozostałych to, że odnoszą się do naszego zachowania (behaviour) w konkretnych sytuacjach.

Jak zaoszczędzić na koncie osobistym?

Wielu Polaków wciąż posiada starsze i droższe konta bankowe. Warto zmienić je na nowsze, nawet w obrębie tego samego banku, aby oszczędzić nawet 360 zł rocznie.

Zobacz też

Domowa pielęgnacja stóp

Stopy wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż właśnie na nich (podobnie jak pod pachami) znajduje się najwięcej gruczołów potowych. W związku z tym musimy dbać o ich higienę.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: