Jak czyścić białe buty?

Prowadzenie domu    
ocena

Bez względu na to, że bardzo łatwo się brudzą, białe buty są popularne zimą, latem, właściwie o każdej porze roku. Tenisówki, półbuty, bikejki – wszystkie wymagają odpowiedniego traktowania, by nie zestarzały się zbyt szybko.

Jak czyścić białe buty?

pixabay.com

1. Buty z tworzyw sztucznych.

Czystą ściereczkę zamocz w ciepłej wodzie i potrzyj nią kostkę mydła nabierając go sporą ilość. Dokładnie wymyj z wierzchu buty mydłem. Jeśli niektóre zabrudzenia nie puściły, na starą szczoteczkę do zębów nałóż nieco białej pasty do zębów i dokładnie wyszoruj zabrudzone miejsca. Substancje ścierne w paście powinny mechanicznie usunąć plamy. Zmocz czystą ściereczkę w wodzie, wyciśnij i wilgotną dokładnie zmyj z butów mydło i pastę. Zostaw do wyschnięcia.

2. Tenisówki i inne buty z tkaniny.

Wyjmij sznurówki, wyszczotkuj powierzchnię butów i pozbądź się błota i kamyczków z podeszew. Włóż buty na godzinę do ciepłej wody z płynem do naczyń lub do prania, po czym dokładnie wypłucz je pod kranem. Owiń buty w ręcznik i odciśnij wodę, po czym wypchaj je pogniecionymi papierowymi ręcznikami, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego kształtu i wyciągnie wilgoć z obuwia. Jeśli zauważysz, że ręczniki są mokre, wymień je na świeże. Nie używaj gazet, farba drukarska może pobrudzić buty. Zostaw buty do wyschnięcia.

3. Buty zamszowe.

Czyścić je możesz białą gumką do ścierania. Dokładnie wytrzyj zabrudzone miejsca. Jeśli plamy nie puszczają, spróbuj wykorzystać drobnoziarnisty pilniczek do paznokci – przetrzyj nim delikatnie plamę, a później wyszczotkuj to miejsce specjalną szczoteczką do zamszu. Pamiętaj o nałożeniu na czyste buty odpowiedniego impregnatu – mniej się będą brudziły, a i ewentualne plamy łatwiej będzie usunąć.

4. Buty skórzane ze skóry licowej.

Możesz je umyć w podobny sposób, jak te z tworzyw sztucznych, pamiętaj jednak, by dokładnie odcisnąć z wody używaną ściereczkę. Po umyciu wytrzyj buty papierowym ręcznikiem i starannie zapastuj, co uchroni je w przyszłości od poważniejszych zabrudzeń, przemoczenia, a także wysychania skóry i zbyt szybkiego zużywania się obuwia.

A jak się mają Twoje białe buty?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =