Jak czyścić buty z nubuku?

Prowadzenie domu    
ocena

Nubuk to rodzaj skóry wołowej, celowo zacieranej, aby na jej powierzchni pojawił się delikatny meszek. O ile jednak zamsz robiony jest z wewnętrznej warstwy skóry, nubuk powstaje z zewnętrznej, przez co jest trwalszy i wytrzymalszy, znacznie mniej też się brudzi i nie jest tak podatny na plamy. Pomimo to, a może właśnie dlatego, powinien być czyszczony w określony sposób i zabezpieczany odpowiednimi kosmetykami. Kiedy zaś wszystko zawiedzie, do usunięcia plamy z nubuku przyda się pumeks.

Jak czyścić buty z nubuku?

pixabay.com

1. Wstępnie oczyść powierzchnię.

Przetrzyj but specjalną ściereczką lub gąbką do nubuku. Jeśli będziesz robić to regularnie, unikniesz wytarć na powierzchni skóry, czyli lśniących łatek na matowym, nubukowym tle. Jeśli musisz czyścić z większą siłą, owiń szmatkę wokół małej gąbki. Podnieś meszek za pomocą specjalnej szczoteczki do nubuku.

2. Duże plamy na nubuku.

Musisz zastosować do nich specjalny odplamiacz do nubuku, dostępny w sklepach obuwniczych i drogeriach. Spryskaj powierzchnię plamy odplamiaczem, a następnie wytrzyj dokładnie buty ściereczką do nubuku. Po tym, jak plama będzie już usunięta, a powierzchnia skóry sucha, wyszczotkuj powierzchnię butów szczoteczką do nubuku, by uniknąć nieestetycznych przetarć.

3. Tłuste plamy na kołnierzach, mankietach czy cholewkach butów.

Takie plamy trzeba usuwać za pomocą odtłuszczacza do skóry, najlepiej wraz ze środkiem do czyszczenia skóry. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skórzaną odzież oddaj do pralni. Po zastosowaniu tych środków zgodnie z zaleceniami producenta wyszczotkuj skórę, aby zregenerować meszek na jej powierzchni. Jeśli to nie pomoże, możesz przetrzeć powierzchnię najdrobniejszym papierem ściernym. Podobnie postępuj z plamami z oleju i innych tłuszczów. Przed zastosowaniem środków odplamiających odciśnij w papierowy ręcznik jak najwięcej tłuszczu.

4. Zedrzyj plamę.

Wyjątkowo trudne plamy na nubuku możesz usunąć drobnym papierem ściernym lub kąpielowym pumeksem. Postępuj jednak z umiarem, aby nie zniszczyć powierzchni skóry.

A czy Ty znasz inne sposoby na dbanie o buty z nubuku?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =