Jak czyścić buty z tkaniny, trampki?

Prowadzenie domu    
ocena

Czyszczenie trampek nie tylko zmniejsza ich wątpliwej urody zapach spowodowany poceniem się stóp, ale też przedłuża żywotność takich butów. Jeśli więc używasz ich gdziekolwiek poza nieskazitelną wykładziną siłowni, na pewno łapią sporo kurzu, błota, a w ich podeszwy wbijają się kamyki. Połączenie tych wszystkich czynników może sprawić, że zechcesz pozbyć się tenisówek znacznie wcześniej, niż nadejdzie ich rzeczywisty kres przydatności, a wystarczy tylko wiedzieć, jak zadbać właściwie o buty z tkaniny. Oto garść przydatnych porad.

Jak czyścić buty z tkaniny, trampki?

pixabay.com

1. Wstęp.

Buty oczyść z błota, piasku i kurzu zwykłą szczotką do obuwia. Następnie zaostrzonym (np. zatemperowanym) patyczkiem wydłub z podeszew tkwiące w nich kamyczki. Wyciągnij sznurowadła i upierz je ręcznie mydłem, po czym rozwieś do wyschnięcia. Z butów wyjmuj wkładki, jeśli ich używasz. Wymień na nowe lub wypierz zgodnie z zaleceniami producenta.

2. Pranie.

Do miski mieszczącej buty nalej letniej wody i dodaj 2-3 łyżeczki płynu do naczyń. Buty całkowicie zanurz w roztworze i zostaw na co najmniej godzinę. Starą szczoteczką do zębów dokładnie wyczyść zewnętrzną stronę butów, usuwając starannie wszystkie zabrudzenia. Następnie wylej mydliny, a do przepłukanej miski nalej czystej, letniej wody. Wypłucz w niej obuwie, po czym, dla pewności, włóż je pod kran i pozwól bieżącej wodzie usunąć resztki detergentu. Aby odsączyć wodę, zawiń buty w ręcznik i porządnie odciśnij.

Buty wysusz na słońcu lub bez niego, jednak nie susz ich na kaloryferze. Pamiętaj, by przed suszeniem ładnie je uformować i naciągnąć język. Zanim włożysz do środka wkładki, upewnij się, że zarówno buty, jak i same wkładki są zupełnie suche. Wciągnij sznurowadła i ciesz się butami, które wyglądają jak nowe.

3. Zapobieganie przykremu zapachowi.

Jeśli Twoje buty sportowe mają skłonność do emitowania przykrego zapachu, po treningu czy spacerze wkładaj do nich stare dziecięce skarpetki, napełnione listkami herbaty (może być najzwyklejsza) skropionymi ulubionym olejkiem zapachowym. Herbata wyciągnie wilgoć, a olejek, na przykład lawendowy czy z drzewa herbacianego, nada butom przyjemny zapach.

A jak Ty czyścisz swoje tenisówki?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =