Prowadzenie domu Jak czyścić przypaloną kuchenkę?

Jak czyścić przypaloną kuchenkę?

-

Kuchenkę należy myć na bieżąco. Ważne, aby robić to bezpośrednio po gotowaniu. Dzięki regularności na kuchence nie rozmnażają się bakterie, które są bardzo niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. Nie trzeba także używać silnie działających środków chemicznych, które zazwyczaj są toksyczne i drażnią skórę, oczy i drogi oddechowe. Wynika więc z tego, że po prostu warto umyć kuchenkę tuż po jej użyciu.

Jak więc to robić najlepiej?

Po zakończeniu gotowania należy wytrzeć płytę kuchenki w celu usunięcia resztek jedzenia. Należy wycierać z ciepłej, a nie gorącej kuchenki. Do czyszczenia wystarczy woda z octem. W roztworze należy zmoczyć ściereczkę, usunąć nadmiar wody i przemyć powierzchnię kuchenki. W ten sposób można także wyczyścić piekarnik.

Jeśli ktoś używa kuchni z grzałką halogenową czy kuchni z płytą witroceramiczną, to zarówno podczas jej używania, jak i mycia, należy postępować zgodnie z instrukcją, która jest zawsze załączana do sprzętu AGD. Jeśli coś się wyleje na powierzchnię, to należy szybko wytrzeć, aby kuchenka się nie zniszczyła.

Do zestawu kuchenki należy także okap. I on wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ zbiera się w nim tłuszcz. Jeśli w okapie jest wymienny filtr węglowy, to trzeba go wymieniać co dwa miesiące. Nie można dopuszczać do tego, aby nasiąknął tłuszczem, bowiem wtedy straci swoją skuteczność.

Kratki, na których stawia się garnki na kuchenkach gazowych, również należy regularnie czyścić. Można je myć w zmywarce do naczyń, można także myć w gorącej wodzie z dodatkiem proszku do prania.

Do mycia kuchenki i kratek przydatna jest zwykła soda i ocet. Jeśli kratki są bardzo zabrudzone, to można je zamoczyć w wodzie z dodatkiem sody i octu.

Jeśli na jej powierzchni znajduje się stare, przypalone pożywienie, to usunąć je można również dzięki roztworowi wody, sody i octu. Wystarczy przygotować taki roztwór i trzymać w spryskiwaczu. Można też posypać powierzchnię kuchni sodą, polać octem i poczekać. Będzie nawet słychać charakterystyczny odgłos. Ten odgłos to dowód na to, że ocet i soda działają na brud i tłuszcz.

Uwaga!

Jeśli podczas gotowania, na płytę wykipi jakaś potrawa, to należy ją zasypać solą. Dzięki temu nie przypali się i łatwiej da się usunąć.

Czym czyścicie brudną kuchenkę? Jakich specyfików używacie? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Naturalne ochrona przed słońcem – naturalne filtry UV

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tzw. filtrach UV. Są to substancje, które chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dodawane są one do wielu kremów, olejków czy balsamów do opalania.

W jaki sposób rozstrzyga się zbieg tytułów do ubezpieczeń?

Różnorodna aktywność zawodowa, która odbywa się w tym samym czasie oznacza, że możemy być objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z więcej niż jednego tytułu. Taka sytuacja nazywana jest zbiegiem tytułów do ubezpieczeń. Na szczęście nie musimy od każdego rodzaju tytułu do ubezpieczenia odprowadzać składek.

Zobacz też

Zdrada emocjonalna a fizyczna – różnice

Współczesna psychologia rozgranicza zdradę emocjonalną i fizyczną. Oczywiście oba typy mogą się ze sobą łączyć, jednak w czystej postaci stanowią one dwa różne rodzaje nielojalności, które uderzają w inne aspekty związku. Niewierność fizyczna niszczy przede wszystkim sferę seksu, natomiast zdrada emocjonalna uderza w więź uczuciową.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: