Jak czyścić stare obrazy?

Prowadzenie domu    
ocena

Kiedy już rozpoczniemy generalne porządki, to nie możemy zapominać też o wyczyszczeniu takich elementów wystroju, jakimi są obrazy.

Jak czyścić stare obrazy?

photoxpress.com

Jeśli posiadamy stary obraz o dużej wartości, to lepszym pomysłem będzie oddać go do czyszczenia profesjonalistom. Oczywiście, trzeba będzie za to zapłacić, ale jest to lepsze wyjście niż zniszczenie obrazu przez nieudolne czyszczenie.

Jeśli jednak obraz nie jest taki cenny, to możemy wziąć się za czyszczenie. W jaki sposób? O tym poniżej.

1. Płótno obrazu można wyczyścić gąbką zmoczoną w czystej wodzie i bardzo dobrze odciśniętą. Obraz czyścimy kawałek po kawałku, co chwilę płucząc gąbkę po to, aby nie rozprowadzać brudu.

2. Obraz można też umyć letnim, jasnym piwem. Gąbkę moczymy w piwie, wyciskamy i myjemy płótno.

3. Dawniej używano też startych ziemniaków.

4. Należy utrzeć 50 dag surowych ziemniaków, zalać je 4 litrami wody, potem postawić na ogniu i lekko podgrzać, ciągle mieszając. Zostawić je w ciepłym miejscu (na grzejniku, na piecu) na całą noc. Rano mieszanina będzie już gotowa do mycia obrazów.

5. Jeśli płótno obrazu jest dobrze zachowane, nie ma na nim rys czy pęknięć, można delikatnie przetrzeć miękką szmatką zwilżoną czystym spirytusem z dodatkiem terpentyny (proporcje 1:1). Należy przecierać kolistymi ruchami, oczywiście często płucząc szmatkę w tym roztworze.

6. Obraz to również rama. Przy czyszczeniu ram trzeba szczególnie uważać na płótno. Samo płótno można okryć tekturą albo grubym papierem.

7. Drewniane, rzeźbione, ale niezłocone ramy, możemy czyścić zwykłym odkurzaczem. W kąpieli wodnej podgrzewamy bezbarwną pastę do podłogi i pędzelkiem nanosimy, a potem rozprowadzamy ją po ramie. Po około 2 godzinach polerujemy ramę miękką ściereczką. Jeśli są jakieś zabrudzenia od much, to przemywamy je piwem. Teraz dopiero usuwamy z płótna papier.

8. Jeśli ramy obrazów są złocone, to wówczas przecieramy je wpierw gąbką lekko zwilżoną octem winnym, a potem gąbką zwilżoną w czystej wodzie. Jeśli chcemy szybko odświeżyć takie ramy, możemy je przetrzeć przekrojoną cebulą. Później jednak i tak będą wymagały lepszego czyszczenia.

9. Takie ramy można też przetrzeć specjalnym płynem, który zapobiegnie brudzeniu ich przez pająki i muchy. Płyn ten powstaje w wyniku macerowania w 2 szklankach gorącej wody 4 dużych cebul w postaci talarków.

10. Jeśli obrazy posiadają złocone ramy z gipsowymi dekoracjami, to wtedy musimy czyścić je bardzo delikatnie miękką szczoteczką do zębów (ewentualnie pędzelkiem), namoczoną w pianie z białka z dodatkiem kilku kropel tzw. „Bielinki”. Zabieg ten robi się prawie na sucho, szybko usuwa się pianę, żeby nie rozmiękczyła gipsu.

UWAGA!

Należy pamiętać o tym, aby obrazów, szczególnie olejnych i akwareli, nie zawieszać tam, gdzie dochodzą promienie słoneczne. Nie jest również dobrym rozwiązaniem wieszanie ich naprzeciw okien, ponieważ utrudnia to ich oglądanie.

Czy macie swoje, sprawdzone sposoby na czyszczenie obrazów? A może zawsze oddajecie je do specjalisty? Wypowiedzcie się.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Doskonały poradnik!

~ Dama z Łasiczką / 2018-04-17 19:07:15
oceń komentarz: (0) (0)