Jak czyścić wiklinowe meble?

Prowadzenie domu    
ocena

Wiklina ma według mnie niesamowity urok, a dodatki z wikliny świetnie wyglądają. Niestety, przed kupnem wiklinowych mebli czy dodatków wiele osób powstrzymuje nieprawdziwe przekonanie, iż trudno utrzymać wiklinę w czystości. Nic bardziej mylącego. Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów na jej czyszczenie i spokojnie można cieszyć się jej urokiem.

Jak czyścić wiklinowe meble?

sxc.hu

Należy wiedzieć przede wszystkim, iż wiklina nie lubi wody. Wiklina pod wpływem wody matowieje i szarzeje.

Zamiast wody, do czyszczenia wikliny można użyć zwykłej sody oczyszczonej oraz cytryny. Należy przygotować roztwór, na który składają się litr wody oraz 2 łyżeczki sody oczyszczonej. W tym roztworze macza się miękką ściereczkę i czyści wiklinę.

Można spróbować też tego sposobu: cytrynę należy pokroić w plastry i nimi przecierać wiklinę. Następnie szczoteczką maczaną w wodzie trzeba zmyć wiklinę, a na koniec wysuszyć suszarką.

Wiklinę można także czyścić na sucho. W tym celu należy przygotować szczotkę ryżową oraz roztwór sporządzony z litra wody, 4 łyżek wody utlenionej oraz 4 łyżek soku z cytryny. Szczotką najpierw szorujemy mebel czy koszyk, a dopiero potem myjemy tym roztworem.

Wiklinowe meble należy także regularnie odkurzać. Dzięki temu w zakamarkach nie będzie się zbierał kurz.

Meble wiklinowe, które często stoją w naszych domach na tarasie bądź w ogrodzie, warto polakierować bezbarwnym i wodoodpornym lakierem. Dzięki temu będą bardziej odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Taki zabieg należy powtarzać co rok.

Do mycia wikliny przyda się również zwykła sól kuchenna. Z soli i ciepłej wody należy najpierw przygotować papkę. Potem tę papkę nakłada się na miękką ściereczkę i czyści nią wiklinę.

UWAGA!

Jeżeli na takich meblach powstały plamy, to wtedy warto zakupić specjalny środek do czyszczenia. Na rynku jest wiele takich produktów.

A jak Wy czyścicie swoje wiklinowe meble? Używacie do tego specyfików? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =