Jak czyścić zamsz?

Prowadzenie domu    
ocena

Zamsz, w przeciwieństwie do udającej go sztucznej tkaniny, zrobiony jest z cienkiej warstwy skóry znajdującej się pod warstwą licową. Odzież z zamszu, buty, torby i inne akcesoria łatwo się wycierają i brudzą. Poniższe porady pomogą Ci utrzymać Twoje ulubione zamszowe przedmioty w dobrym stanie.

Jak czyścić zamsz?

pixabay.com

1. Codzienna pielęgnacja zamszu.

Nie obejdziesz się na pewno bez specjalnej szczotki, przeznaczonej do tego rodzaju skóry. Jest ona dwustronna – oprócz normalnej sztywnej szczoteczki ma po drugiej stronie szczotkę gumową, znakomicie zapobiegającą wycieraniu się zamszu. Delikatnie wyszczotkuj kurtkę czy torbę, najpierw stroną gumową, a później zwyczajną. Uwaga: jeśli błotniste zabrudzenia na zamszu są mokre, pozwól im zaschnąć, aby błoto nie wniknęło w głąb skóry. Szczotkuj „z włosem”, co pozwoli Ci uniknąć uszkodzenia materiału. Wykonuj drobne, delikatne ruchy, aby odświeżyć powierzchnię.

2. Impregnacja.

Pamiętaj, że przedmioty z zamszu lepiej się trzymają, jeśli potraktujesz je odpowiednimi kosmetykami. W sklepie obuwniczym zapytaj o najlepsze impregnaty do twojego rodzaju skóry. Kiedy będziesz je stosować, pamiętaj o nakładaniu równomiernej, cienkiej warstwy tak, by kosmetyk zamoczył miejscowo skóry, może to bowiem spowodować powstanie brzydkich zacieków.

3. Usuwanie plam.

Nie pozwól plamie wniknąć w głąb skóry. Poza plamami z błota, które łatwiej wyczyścić, gdy są suche, wszystkie inne plamy postaraj się usunąć jak najprędzej. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody odplamiania czy środka chemicznego do tego służącego, najpierw przetrzyj powierzchnię mokrym frotowym ręcznikiem, co znakomicie przygotuje zamsz do odplamiania. Jeśli plamy są już suche, najpierw możesz spróbować wycierać je gumką do ścierania. Wybierz jednak taką, która nie zawiera barwników (białą albo myszkę), aby nie przebarwić skóry. Jeżeli gumka się nie sprawdzi, delikatnie przetrzyj zabrudzone miejsce drobnym pilniczkiem do paznokci, najlepiej papierowym lub szklanym.

Jeśli zamsz się zamoczył, musisz jak najprędzej pozbyć się wilgoci. Odciśnij ją więc w papierowe ręczniki, jednak nie dociskaj zbyt mocno, by woda nie wsiąkała głębiej w skórę. Jeśli wyschnięta plama z wody odcina się od reszty, nalej do spryskiwacza letniej wody i delikatnie spryskaj całą powierzchnię skóry - powinna nabrać bardziej równomiernej barwy. Jeżeli namokły Ci buty, wypchaj je zgniecionymi gazetami, aby nie straciły kształtu podczas wysychania.

Plamy z kawy, soku czy herbaty najpierw odsącz papierowymi ręcznikami, a następnie czystą, białą lub spraną szmatkę zwilż octem i potrzyj nią łagodnie plamę. Pamiętaj, że zamsz nie powinien nasiąknąć octem - substancja ma zadziałać jedynie po wierzchu.

Tłuste plamy usuniesz za pomocą sody oczyszczonej. Najpierw odciśnij w papierowy ręcznik ewentualny nadmiar oleju, a następnie nasyp na plamę dość grubą warstewkę sody. Zostaw ją na skórze na parę godzin, a następnie dokładnie usuń specjalną szczoteczką do zamszu.

A jak Ty dbasz o swoje zamszowe buty?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =