Prowadzenie domu Jak czyścić zamsz?

Jak czyścić zamsz?

-

1. Codzienna pielęgnacja zamszu.

Nie obejdziesz się na pewno bez specjalnej szczotki, przeznaczonej do tego rodzaju skóry. Jest ona dwustronna – oprócz normalnej sztywnej szczoteczki ma po drugiej stronie szczotkę gumową, znakomicie zapobiegającą wycieraniu się zamszu. Delikatnie wyszczotkuj kurtkę czy torbę, najpierw stroną gumową, a później zwyczajną. Uwaga: jeśli błotniste zabrudzenia na zamszu są mokre, pozwól im zaschnąć, aby błoto nie wniknęło w głąb skóry. Szczotkuj „z włosem”, co pozwoli Ci uniknąć uszkodzenia materiału. Wykonuj drobne, delikatne ruchy, aby odświeżyć powierzchnię.

2. Impregnacja.

Pamiętaj, że przedmioty z zamszu lepiej się trzymają, jeśli potraktujesz je odpowiednimi kosmetykami. W sklepie obuwniczym zapytaj o najlepsze impregnaty do twojego rodzaju skóry. Kiedy będziesz je stosować, pamiętaj o nakładaniu równomiernej, cienkiej warstwy tak, by kosmetyk zamoczył miejscowo skóry, może to bowiem spowodować powstanie brzydkich zacieków.

3. Usuwanie plam.

Nie pozwól plamie wniknąć w głąb skóry. Poza plamami z błota, które łatwiej wyczyścić, gdy są suche, wszystkie inne plamy postaraj się usunąć jak najprędzej. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody odplamiania czy środka chemicznego do tego służącego, najpierw przetrzyj powierzchnię mokrym frotowym ręcznikiem, co znakomicie przygotuje zamsz do odplamiania. Jeśli plamy są już suche, najpierw możesz spróbować wycierać je gumką do ścierania. Wybierz jednak taką, która nie zawiera barwników (białą albo myszkę), aby nie przebarwić skóry. Jeżeli gumka się nie sprawdzi, delikatnie przetrzyj zabrudzone miejsce drobnym pilniczkiem do paznokci, najlepiej papierowym lub szklanym.

Jeśli zamsz się zamoczył, musisz jak najprędzej pozbyć się wilgoci. Odciśnij ją więc w papierowe ręczniki, jednak nie dociskaj zbyt mocno, by woda nie wsiąkała głębiej w skórę. Jeśli wyschnięta plama z wody odcina się od reszty, nalej do spryskiwacza letniej wody i delikatnie spryskaj całą powierzchnię skóry – powinna nabrać bardziej równomiernej barwy. Jeżeli namokły Ci buty, wypchaj je zgniecionymi gazetami, aby nie straciły kształtu podczas wysychania.

Plamy z kawy, soku czy herbaty najpierw odsącz papierowymi ręcznikami, a następnie czystą, białą lub spraną szmatkę zwilż octem i potrzyj nią łagodnie plamę. Pamiętaj, że zamsz nie powinien nasiąknąć octem – substancja ma zadziałać jedynie po wierzchu.

Tłuste plamy usuniesz za pomocą sody oczyszczonej. Najpierw odciśnij w papierowy ręcznik ewentualny nadmiar oleju, a następnie nasyp na plamę dość grubą warstewkę sody. Zostaw ją na skórze na parę godzin, a następnie dokładnie usuń specjalną szczoteczką do zamszu.

A jak Ty dbasz o swoje zamszowe buty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Utrata pracy a OFE

Jak wiadomo, Otwarte Fundusze Emerytalne stanowią cześć obowiązkowego systemu zabezpieczenia społecznego. Tym samy uczestnictwo w nich jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1969 roku. Co więcej, wymóg wpłacania odpowiedniej cześć składki dotyczy również pracodawcy. Wiele osób (zwłaszcza tych niepewnych o swoją przyszłą sytuacje zawodową) zadaje sobie pytanie o to, co stanie się ze środkami zdeponowanymi na osobistym rachunku Otwartego Funduszu Emerytalnego w przypadku utraty pracy. Rzecz jasna są one dobrze zabezpieczone pod względem prawnym oraz ekonomicznym. Pierwszy aspekt objawia się poprzez obowiązek utrzymywania depozytów w OFE nawet w przypadku, gdy nie są one zasilane kolejnymi wpłatami. Kwestia ochrony ekonomicznej jest natomiast związana z wymogiem zapewnienia klientowi minimalnej stopy zwrotu, która stanowi wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a także zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem inflacji.

Jak dobrać szkła kontaktowe?

Wady wzroku to zmora współczesnego człowieka. Oczom szkodzą: długa praca przy komputerze, niewłaściwe oświetlenie, a nawet niekorzystne warunki pogodowe, takie jak mocne słońce, wiatr czy zanieczyszczenie powietrza. Skutkuje to najczęściej tym, że bardzo dużo osób, w tym również stosunkowo młodych, jest zmuszonych nosić okulary.

Zobacz też

Jak grać w Zbijaka?

Zbijak to gra ruchowa bardzo podobna do dwóch ogni. W grze może brać udział praktycznie dowolna liczba osób – należy zapewnić jedynie odpowiednie boisko, pole do gry. Gra cieszy się największą popularnością przede wszystkim wśród dzieci.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: