Jak czyścić zmatowiały bursztyn?

Prowadzenie domu    
ocena

Bursztyn znany jest od starożytności i ma bardzo szerokie zastosowanie. W ludowej medycynie dym pochodzący z bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a tłuczony proszek z bursztynu stosowano jako tabakę w celu oczyszczenia zatok. W jubilerstwie najbardziej ceniony jest bursztyn bałtycki.

Jak czyścić zmatowiały bursztyn?

sxc.hu

Biżuteria z bursztynu jest bardzo piękna, a jednocześnie łatwa w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, iż bursztyn należy czyścić na sucho. Poniżej podaję zasady czyszczenia bursztynu.

1. Miękką i czystą ściereczką należy zanurzyć w ciepłych mydlinach i porządnie wycisnąć.

2. Taką ściereczką należy przetrzeć bursztyn. Potem suchą i miękką ściereczką należy wypolerować bursztyn do sucha, w żadnym wypadku nie może nasiąknąć wodą, gdyż zmatowieje. Każdy element należy czyścić po kolei.

3. Aby bursztyn miał piękny połysk, można go natrzeć oliwą z oliwek albo olejkiem migdałowym.

4. Oliwę można wetrzeć przy pomocy miękkiej szczoteczki. Na koniec koniecznie należy wypolerować do sucha miękką ściereczką.

Przy czyszczeniu należy się stosować do kilku zasad:

- Bursztyn należy czyścić po każdym użyciu (dzięki temu nie zmatowieje).

- W domu, przy wykonywaniu jakichkolwiek prac, nie należy nosić biżuterii z bursztynu.

- Najlepiej przechowywać biżuterię z bursztynu w innej szufladce czy szkatułce niż resztę.

- Najpierw należy użyć lakieru do włosów czy też perfum, a dopiero potem można założyć biżuterię z bursztynu.

bursztynFot. sxc.hu

- Jedynie w przypadku, kiedy bursztyn jest bardzo brudny, można go czyścić wodą lub alkoholem. Po czyszczeniu bursztyn trzeba jednak szybko wysuszyć, bowiem pod wpływem wody matowieje, a pod wpływem alkoholu może nawet ulec zniszczeniu.

Aby odświeżyć jakiś przedmiot z bursztynu, trzeba go włożyć na około 5 minut do amoniaku. Po upływie tego czasu bursztyn należy wyjąć i następnie umyć w wodzie z mydłem, a na koniec wypłukać w wodzie z dodatkiem odrobiny amoniaku.

- Do czyszczenia bursztynu nieoszlifowanego przydatna okaże się kreda oraz spirytus. Należy przygotować papkę z 1/3 szklanki pokruszonej kredy oraz 1/2 szklanki spirytusu. Taką papkę trzeba nałożyć na bursztyn, wyczyścić, a potem wetrzeć oliwę z oliwek i wypolerować miękką, np. flanelową ściereczką.

Jeśli przy czyszczeniu biżuterii czy figurek z bursztynu zastosuje się powyższe zasady, to sam materiał będzie lśnił i pięknie się prezentował, nie ulegając zniszczeniu.

Czy wierzycie w zdrowotne właściwości bursztynu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Kiepsko to widzę w przypadku korali nie dość ,że kształt nieregularny, to jak to polerować? Koralik po koraliku, 150 małych sztuk???

~ Be / 2016-09-16 18:00:38
oceń komentarz: (4) (1)

Wiem że pomaga w astmie.

~ Teresa / 2016-10-03 11:20:24
oceń komentarz: (0) (1)