Jak dobrze prasować ubrania?

Prowadzenie domu    
ocena

Przeciętna, czteroosobowa rodzina produkuje dwie tony prania rocznie. Nawet jeśli wszystkich rzeczy się nie prasuje (np. roboczych ubrań) to i tak liczba jest imponująca. Prasowanie zajmuje więc ogromną ilość czasu, dlatego też warto znać kilka sztuczek i zasad, które ułatwią nam pracę.

Jak dobrze prasować ubrania?

sxc.hu

1. Najlepiej zaplanować prasowanie na czas naszego ulubionego programu w telewizji lub w radio, to czas będzie nam płynął szybciej. Warto też zrobić sobie filiżankę ulubionej kawy czy herbaty.

2. Należy zadbać o żelazko. Warto kupić, w zależności od funduszy, żelazko o jak najwyższej jakości. Dobry sprzęt zawsze ułatwia pracę.

3. Najlepiej używać deski do prasowania o dużej powierzchni – jest to po prostu wygodniejsze. I ustawić ją na taką wysokość, aby nie bolał kręgosłup. Jeśli nie ma się deski do prasowania, to można prasować na stole albo ławie, ale należy położyć wpierw cieńszy koc lub ręczniki albo złożone prześcieradło i dopiero na tym prasować.

4. Pod pokrowiec deski można dodatkowo podłożyć grubą podkładkę. Dzięki temu ograniczy się liczbę zagnieceń przy prasowaniu.

5. Pod pokrowiec deski można też podłożyć folię aluminiową, która będzie odbijała ciepło.

6. Przed prasowaniem warto sobie przygotować wieszaki, w ten sposób zaoszczędzi się na czasie.

7. Przed prasowaniem warto też posortować rzeczy do prasowania. Na wszywkach na ubraniach podane są informacje na temat dozwolonej temperatury prasowania.

8. Jeśli bielizna jest bardzo pognieciona, to można ją zawinąć w foliową torbę i włożyć do lodówki na 10 minut.

9. Prasownie należy zacząć od rzeczy, które wymagają niskiej temperatury prasowania. Za jednym razem należy wyprasować jak największą liczbę sztuk odzieży, ponieważ żelazko zużywa najwięcej prądu wtedy, gdy się nagrzewa.

10. Do spryskiwania tkanin lepiej używać ciepłej wody, bowiem szybciej wsiąka w materiał. Można też dodać do takiej wody kilka kropli swoich ulubionych perfum albo kupić specjalną, perfumowaną wodę.

11. Ubrania o ciemnych kolorach należy prasować na lewej stronie, aby nie pozostawić śladów żelazka. Materiał haftowany także lepiej prasować na lewej stronie, ponieważ dzięki temu uwypukli się wzór haftu.

12. Sztruks też należy prasować na lewej stronie, najlepiej przez mokrą ściereczkę.

13. Przed prasowaniem krawata należy umieścić w nim kawałek tekturki. Tekturka sprawi, że para ze spodniej części nie pozostawi śladów na przodzie krawata.

14. Należy omijać guziki i suwaki. Jeśli guzik jest delikatny i istnieje możliwość „przejechania” po nim żelazkiem – należy go osłonić łyżeczką.

15. Kiedy prasujemy pościel, prześcieradła czy zasłony, to warto postawić obok krzesło przykryte ręcznikiem. Wyprasowany materiał położyć można na krześle, a nie na podłodze.

Czy Wy macie swoje sztuczki aby prasowanie było bardziej efektywne? Opiszcie nam je w komentarzu!

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =