Prowadzenie domu Jak dobrze prasować ubrania?

Jak dobrze prasować ubrania?

-

1. Najlepiej zaplanować prasowanie na czas naszego ulubionego programu w telewizji lub w radio, to czas będzie nam płynął szybciej. Warto też zrobić sobie filiżankę ulubionej kawy czy herbaty.

2. Należy zadbać o żelazko. Warto kupić, w zależności od funduszy, żelazko o jak najwyższej jakości. Dobry sprzęt zawsze ułatwia pracę.

3. Najlepiej używać deski do prasowania o dużej powierzchni – jest to po prostu wygodniejsze. I ustawić ją na taką wysokość, aby nie bolał kręgosłup. Jeśli nie ma się deski do prasowania, to można prasować na stole albo ławie, ale należy położyć wpierw cieńszy koc lub ręczniki albo złożone prześcieradło i dopiero na tym prasować.

4. Pod pokrowiec deski można dodatkowo podłożyć grubą podkładkę. Dzięki temu ograniczy się liczbę zagnieceń przy prasowaniu.

5. Pod pokrowiec deski można też podłożyć folię aluminiową, która będzie odbijała ciepło.

6. Przed prasowaniem warto sobie przygotować wieszaki, w ten sposób zaoszczędzi się na czasie.

7. Przed prasowaniem warto też posortować rzeczy do prasowania. Na wszywkach na ubraniach podane są informacje na temat dozwolonej temperatury prasowania.

8. Jeśli bielizna jest bardzo pognieciona, to można ją zawinąć w foliową torbę i włożyć do lodówki na 10 minut.

9. Prasownie należy zacząć od rzeczy, które wymagają niskiej temperatury prasowania. Za jednym razem należy wyprasować jak największą liczbę sztuk odzieży, ponieważ żelazko zużywa najwięcej prądu wtedy, gdy się nagrzewa.

10. Do spryskiwania tkanin lepiej używać ciepłej wody, bowiem szybciej wsiąka w materiał. Można też dodać do takiej wody kilka kropli swoich ulubionych perfum albo kupić specjalną, perfumowaną wodę.

11. Ubrania o ciemnych kolorach należy prasować na lewej stronie, aby nie pozostawić śladów żelazka. Materiał haftowany także lepiej prasować na lewej stronie, ponieważ dzięki temu uwypukli się wzór haftu.

12. Sztruks też należy prasować na lewej stronie, najlepiej przez mokrą ściereczkę.

13. Przed prasowaniem krawata należy umieścić w nim kawałek tekturki. Tekturka sprawi, że para ze spodniej części nie pozostawi śladów na przodzie krawata.

14. Należy omijać guziki i suwaki. Jeśli guzik jest delikatny i istnieje możliwość „przejechania” po nim żelazkiem – należy go osłonić łyżeczką.

15. Kiedy prasujemy pościel, prześcieradła czy zasłony, to warto postawić obok krzesło przykryte ręcznikiem. Wyprasowany materiał położyć można na krześle, a nie na podłodze.

Czy Wy macie swoje sztuczki aby prasowanie było bardziej efektywne? Opiszcie nam je w komentarzu!

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kapuśniak z młodej kapusty – przepis

Nadejście wiosny oznacza nie tylko zdjęcie zimowych grubych ubrań i zmianę pogody, ale przede wszystkim pojawienie się od roku oczekiwanych warzywnych nowalijek, w tym młodej kapusty. Może nie nadaje się ona jeszcze na tak popularne danie jak gołąbki, ale świetnie smakuje z innymi młodymi warzywami w wiosenno-letniej zupie.

Montaż piorunochronu – krok po kroku

Piorunochron ma za zadanie ochraniać dom przed skutkami uderzenia pioruna, czyli potężnym wyładowaniem elektrycznym, które może spalić całą instalację wewnętrzną w domu, wszelkie sprzęty elektryczne. Może także zniszczyć dach lub wywołać pożar, eksplozję.

Zobacz też

Jak hodować pieczarki w domu?

Jeżeli w swej karierze ogrodniczej chcemy spróbować czegoś nowego, a jednocześnie mieć 100% pewności powodzenia, powinniśmy zainteresować się amatorską uprawą pieczarek. Możemy się nią zajmować w okresie zimowym, musimy jedynie dysponować pomieszczeniem, w którym temperatura oscyluje w granicach 11-20 st. C. Nie jest istotna dostępność słońca, zatem swoją pieczarkarnię możemy założyć nawet w piwnicy.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: