Brokuły są świetnym dodatkiem do mięs i sałatek. Istnieje wiele przepisów, dzięki którym można wyczarować różne „brokułowe” smakołyki.

Brokuły warto przyrządzać, bowiem są one doskonałym źródłem witaminy C, wapnia, potasu i żelaza. Przy ich zakupie należy pamiętać, aby miały zwarte, świeże, zielone główki i miękkie, delikatne łodygi. Należy je przygotować szybko, najpóźniej dwa dni po zakupie. Po tym czasie nie będą już miały swoich wartości spożywczych.

Przygotowanie i gotowanie brokułów nie jest trudne, ale potrzebują one naszej uwagi. Łatwo jest bowiem rozgotować to warzywo, a wtedy nie jest ono już takie apetyczne.

Poniżej przedstawiam krok po kroku, jak należy przygotować i ugotować brokuły.

1. Brokuły umyj pod bieżącą wodą.

2. Przełóż do miski.

3. Możesz gotować całe brokuły (układając w garnku różyczkami w dół w wodzie z dodatkiem soli) lub pokrojone (jak poniżej).

4. Rozdziel: odetnij różyczki od nóżki.

5. Duże różyczki przedziel na pół.

6. Cały czas przyglądaj się, czy pomiędzy różyczkami nie ma jakichś nieproszonych gości w postaci małych, zielonych gąsienic.

7. Od nóżek odetnij wszystkie różyczki.

8. Poobcinaj gałązki i je obierz, a następnie pokrój na małe kawałki.

Gotowanie:

W garnku: wlej pół garnka wody, dodaj sól, zagotuj, wrzuć brokuły, zagotuj. Brokuły są już gotowe. Dłuższe gotowanie sprawi, że brokuły zamienią się w krem.

Na parze: wlej do garnka trochę wody, połóż sitko, na sitku rozłóż brokuły, posól, gotuj 5 minut.

Uwaga!

– Jeżeli chcemy, aby brokuły zachowały swój piękny, zielony kolor, należy je gotować w wodzie słodko-słonej.
– Dla zachowania koloru można także dodać kilka kropel soku z cytryny.
– Aby zachować kolor brokułów, można dodać do wody odrobinę sody lub proszku do pieczenia.

Jakie są Wasze ulubione przepisy na dania z brokułami? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym wyczyścić plamy z ropy?
Następny artykułJak grać w Voodoo Dice?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here