Prowadzenie domu Jak gotować mleko, żeby nie wykipiało?

Jak gotować mleko, żeby nie wykipiało?

-

Przed wlaniem mleka, garnek, w którym mamy zamiar użyć, należy najpierw przepłukać zimną wodą. Dzięki temu mleko nie będzie się przypalać. W tym celu można także zostawić na dnie trochę zimnej wody albo wlać mleko z niewielką ilością wrzątku.

Jeśli chcemy mieć pewność, że mleko nie wykipi, to na dnie garnka należy położyć płaski talerzyk o niewielkich rozmiarach. Można także zaopatrzyć się w tzw. kipichron (mały, porcelanowy krążek), który, jak sama nazwa wskazuje, uchroni mleko przed wykipieniem. Aby mleko nie wykipiało, to można także posmarować masłem wewnętrzną ścianę garnka, na wysokości około 5 cm ponad powierzchnią mleka.

Podczas gotowania, kiedy widać, że mleko się unosi, to należy włożyć coś do garnka (chociażby łyżkę), wyłączyć gaz (czy zdjąć garnek z palnika) i przestawić garnek w inne miejsce. Jeśli pozostawi się garnek na gorącym, wyłączonym palniku, to mleko może mimo to jeszcze wykipieć.

Jeśli boimy się, że mleko się zważy, to możemy wsypać do garnka trochę cukru.

Czasami jednak mimo dobrych chęci, nie uda nam się zapobiec wykipieniu mleka. Wtedy trzeba szybko, ale ostrożnie, zdjąć garnek z kuchenki, wylane mleko wytrzeć mokrą gąbką, a na kuchenkę wylać ocet. Dzięki temu trikowi ułatwimy sobie czyszczenie płyty kuchenki.

Można także zainwestować w specjalny garnek do gotowania mleka. Garnek ten posiada podwójne ściany. Między ścianami jest przestrzeń, do której wlewa się wodę. Niektóre garnki posiadają także pokrywkę i gwizdek, który sygnalizuje moment, kiedy woda się zagotowała. Inne garnki mają postać poręcznych rondelków.

Odpowiedni garnek wykonany ze stali nierdzewnej z poręcznym uchwytem to inwestycja. Przydaje się wtedy nie tylko do gotowania mleka, ale również do podgrzewania sosów czy do przygotowywania polew czekoladowych.

Uwaga!

Mleko jest niezbędnym i wartościowym składnikiem codziennej diety człowieka. Ma ono szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci, jednak często się zdarza, że maluchy trudno jest przekonać do picia mleka. I co wtedy? Zawsze można zaproponować dzieciakom mleko w innej postaci. Moja propozycja na szybką, kolorową kolację dla małego niejadka: bułka z dżemem, serem albo kremem czekoladowym i do tego kubek gorącego kakao. Pycha.

A jakie Wy macie sposoby na gotowanie mleka? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka jest kara za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie?

W zależności od rodzaju składanego PIT-u mogą obowiązywać różne terminy jego dostarczenia do właściwego urzędu skarbowego. Najpopularniejszy PIT-37 składany jest przez osoby rozliczające się z dochodu uzyskanego z tytułu wykonywanej pracy w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, a także przez osoby które pobierały emeryturę, rentę, zasiłek lub stypendium naukowe, lub otrzymywały dochód z praw autorskich.

Zasady dotyczące stroju damskiego

Etykieta nie tylko doradza paniom jaki strój wybrać, ale też daje wskazówki, jakich błędów unikać. Ładna kreacja, na pozór elegancko uszyta, nie zawsze okazuje się właściwym strojem na konkretną uroczystość.

Zobacz też

Jaki sekator kupić?

Trudno wyobrazić sobie pracę ogrodnika bez podstawowego narzędzia jakim jest sekator. Dobry i solidny sekator ułatwi nam czynności pielęgnacyjne w ogrodzie oraz poprawi komfort pracy.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: