Jak impregnować obuwie?

Prowadzenie domu    
ocena

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji, buty nie tylko będą służyły przez odpowiednio długi czas, ale także będą miały zadbany i świeży wygląd. Warto postarać się w tym zakresie, wszakże buty są jedną z wizytówek człowieka i wiele mogą o nim powiedzieć.

Jak impregnować obuwie?

sxc.hu

Przed rozpoczęciem impregnacji, należy wpierw buty wysuszyć i wyczyścić z wszelkich zabrudzeń. Buty należy suszyć nie bezpośrednio pod grzejnikiem, bowiem tworzywo czy skóra mogą po prostu popękać pod wpływem temperatury. Do czyszczenia butów można użyć wilgotnej ściereczki. Do opornych zabrudzeń na podeszwie można natomiast użyć starej szczoteczki do zębów i ciepłej wody.

Jeśli jednak na butach są resztki pasty, to przed impregnacją należy ją usunąć. Można to zrobić używając miękkiej ściereczki moczonej w ciepłej wodzie.

Teraz można przejść do etapu impregnacji. Impregnacja obuwia ma przede wszystkim za zadanie ochronę butów przez wodą, wilgocią, a także ma zapobiegać powstawaniu jakichkolwiek plam.

Można impregnować właściwie wszystkie typy obuwia. Wyjątkiem są buty wykonane z lakierowanej skóry – tych butów się nie impregnuje.

Do impregnacji obuwia przeznaczone są specjalne środki. Najlepsze są pasty do pucowania, które w swoim składzie mają woski naturalne. Pasty te różnią się w zależności od rodzaju obuwia. Inne będą do butów z gładkiej skóry, a inne do butów z polerowanej skóry.

Przy zakupie należy się kierować rozsądkiem i wybrać pasty z woskiem naturalnym. Należy unikać past typu 3 w 1, bowiem nadają się one jedynie do nabłyszczania z tego powodu, iż zawierają one zazwyczaj środki farbujące oraz nabłyszczające. Pasty tego typu mogą wysuszać skórę, przez co będzie ona bardziej podatna na pęknięcia oraz na łuszczenie.

Skóra typu zamsz, welur, nubuk – po wyczyszczeniu np. gumową szczotką, obuwie należy zaimpregnować wodoodpornym sprayem, przeznaczonym do takiego typu obuwia. Spraye te są w różnych kolorach, więc bez trudu można kupić taki w kolorze naszych butów.

Skóra polerowana – jest to gładka skóra o wysokiej jakości, która na etapie produkcji została silnie wypolerowana w celu uzyskania końcowego efektu, jakim jest połysk. Impregnacja obuwia tego rodzaju polega na smarowaniu butów kremem o odpowiednim odcieniu oraz polerowaniu ich miękką ściereczką w celu uzyskania połysku. Na koniec należy nanieść pastę do butów i wypastować.

Skóra gładka – buty z gładkiej skóry posiadają mikroskopijnie porowatą powierzchnię. Należy pamiętać, iż skóra to materiał, który jednak przepuszcza wodę, dlatego należy zwiększyć jego odporność na przemakanie. Buty ze skóry gładkiej, czy to matowej, czy tej z połyskiem, impregnuje się w taki sam sposób jak buty ze skóry polerowanej.

Skóra lakierowana – ma ona gładką powierzchnię o wysokim połysku. Ta skóra nie może być impregnowana, bowiem może zmienić się jej charakter. Obuwie z lakierowanej skóry należy czyścić wilgotną ściereczką oraz odpowiedni pielęgnować, najlepiej używając specjalnego kremu, a na koniec polerować miękką ściereczką, np. flanelową.

Czym impregnujecie swoje obuwie? Jak często to robicie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =