Jak myć lustra bez smug?

Prowadzenie domu    
ocena

Lustro to nie tylko ważny element dekoracyjny, ale aby dobrze spełniało swoje funkcje, należy o nie odpowiednio zadbać.

Jak myć lustra bez smug?

sxc.hu

Normalnym zjawiskiem jest to, że lustra się brudzą i często trudno je odpowiednio doczyścić. Wystarczy chwila nieuwagi przy myciu zębów czy rąk i lustro jest już pochlapane. Dlatego podczas sprzątania nie należy także zapominać o wyczyszczeniu tego elementu domu.

Czyszczenie luster nie jest sprawą skomplikowaną. Wystarczy do tego ciepła woda z mydłem oraz papierowe ręczniki. Wystarczy zanurzyć ręczniczek w ciepłych mydlinach, wycisnąć z niego nadmiar wody i wyczyść lustro. Należy powycierać całą powierzchnię. Jeśli są jakieś zabrudzenia czy zacieki, to trzeba je usuwać delikatnie. Jeśli już nie ma żadnych zacieków, to należy pozostawić lustro wilgotne. Po dłuższej chwili należy wytrzeć je suchym ręczniczkiem.

Dlaczego ręczniczki, a nie jakaś bawełniana ściereczka? Jakiekolwiek ścierki pozostawią na lustrze zacieki. Można polerować lustro wiele razy, a one i tak pozostaną.

Zdarza się również, że lustro zaparuje. Dobrym sposobem na to jest umycie lustra szamponem do włosów. Lustro należy potem wypolerować. Można także posmarować lustro ściereczką nawilżoną gliceryną.

Jeśli zabrudzenia od pasty czy kosmetyków są bardzo oporne, to można usunąć je odpowiednim preparatem. Wystarczy wymieszać 2 łyżki wody z łyżką octu, nasączyć tym ściereczkę i wyczyścić. Inny sposób to czyszczenie lustra przekrojonym ziemniakiem i następnie umycie roztworem wody i spirytusu (2:1).

Zdarza się, głównie w ciepłe miesiące, że na lustrach swoje ślady zostawiają muchy. Łatwo można je usunąć wodą z dodatkiem octu albo amoniaku (1 łyżka amoniaku i dwie szklanki wody).

Jeśli obok lustra często palą się świece, to osadzi się na nim stearyna. Można ją usunąć, myjąc lustro ciepłą wodą z mydłem i amoniakiem (2 łyżki amoniaku na 2 szklanki wody).

Pamiętajmy, że lustro jest poniekąd wizytówką domu. Lustra często znajdują się w przedpokojach czy korytarzach, więc goście też mają możliwość przeglądania się w nich. Należy pamiętać, że nawet najlepiej oświetlone i najmodniejsze lustro szpeci, jeśli jest brudne.

UWAGA!

Stare lustra nie odzyskają już pierwotnego blasku, dlatego też należy je szanować i traktować jak rodzinną pamiątkę czy antyk. Nic nie da szorowanie ich za wszelką cenę. Podczas mycia lustra należy uważać, aby woda nie dostała się pod powierzchnię. Dlatego należy je myć zwilżonym, dobrze wyciśniętym ręczniczkiem Jeśli jednak ktoś nie ma zaufania do papierowych ręczników, to może używać dobrych jakościowo ściereczek z mikrofibry.

Jak myjecie swoje lustra? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =