Prowadzenie domu Jak myć lustra bez smug?

Jak myć lustra bez smug?

-

Normalnym zjawiskiem jest to, że lustra się brudzą i często trudno je odpowiednio doczyścić. Wystarczy chwila nieuwagi przy myciu zębów czy rąk i lustro jest już pochlapane. Dlatego podczas sprzątania nie należy także zapominać o wyczyszczeniu tego elementu domu.

Czyszczenie luster nie jest sprawą skomplikowaną. Wystarczy do tego ciepła woda z mydłem oraz papierowe ręczniki. Wystarczy zanurzyć ręczniczek w ciepłych mydlinach, wycisnąć z niego nadmiar wody i wyczyść lustro. Należy powycierać całą powierzchnię. Jeśli są jakieś zabrudzenia czy zacieki, to trzeba je usuwać delikatnie. Jeśli już nie ma żadnych zacieków, to należy pozostawić lustro wilgotne. Po dłuższej chwili należy wytrzeć je suchym ręczniczkiem.

Dlaczego ręczniczki, a nie jakaś bawełniana ściereczka? Jakiekolwiek ścierki pozostawią na lustrze zacieki. Można polerować lustro wiele razy, a one i tak pozostaną.

Zdarza się również, że lustro zaparuje. Dobrym sposobem na to jest umycie lustra szamponem do włosów. Lustro należy potem wypolerować. Można także posmarować lustro ściereczką nawilżoną gliceryną.

Jeśli zabrudzenia od pasty czy kosmetyków są bardzo oporne, to można usunąć je odpowiednim preparatem. Wystarczy wymieszać 2 łyżki wody z łyżką octu, nasączyć tym ściereczkę i wyczyścić. Inny sposób to czyszczenie lustra przekrojonym ziemniakiem i następnie umycie roztworem wody i spirytusu (2:1).

Zdarza się, głównie w ciepłe miesiące, że na lustrach swoje ślady zostawiają muchy. Łatwo można je usunąć wodą z dodatkiem octu albo amoniaku (1 łyżka amoniaku i dwie szklanki wody).

Jeśli obok lustra często palą się świece, to osadzi się na nim stearyna. Można ją usunąć, myjąc lustro ciepłą wodą z mydłem i amoniakiem (2 łyżki amoniaku na 2 szklanki wody).

Pamiętajmy, że lustro jest poniekąd wizytówką domu. Lustra często znajdują się w przedpokojach czy korytarzach, więc goście też mają możliwość przeglądania się w nich. Należy pamiętać, że nawet najlepiej oświetlone i najmodniejsze lustro szpeci, jeśli jest brudne.

Uwaga!

Stare lustra nie odzyskają już pierwotnego blasku, dlatego też należy je szanować i traktować jak rodzinną pamiątkę czy antyk. Nic nie da szorowanie ich za wszelką cenę. Podczas mycia lustra należy uważać, aby woda nie dostała się pod powierzchnię. Dlatego należy je myć zwilżonym, dobrze wyciśniętym ręczniczkiem Jeśli jednak ktoś nie ma zaufania do papierowych ręczników, to może używać dobrych jakościowo ściereczek z mikrofibry.

Jak myjecie swoje lustra? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uspokoić krzyczące dziecko?

Co należy zrobić, gdy nasza pociecha wpada w histerię, zaczyna krzyczeć, tupie nóżkami, a nawet ze złości rzuca się na ziemię? Najgorzej, gdy taka sytuacja zdarza się w miejscu publicznym. Czujemy wtedy na sobie pogardliwy wzrok innych ludzi, a nawet słyszymy komentarze, że jesteśmy złymi rodzicami. Co wtedy zrobić? Jak uspokoić dziecko?

Zespół Aspergera u dorosłych – objawy

Nasza wiedza o syndromie Aspergera poszerza się każdego dnia, dlatego od niedawna jest on oddzielony od takich schorzeń jak autyzm czy PDD. W świecie nauki coraz częściej mówi się o rosnących szansach osób z AS na samodzielne życie w rodzinie, społeczeństwie czy środowisku zawodowym. Zaistniałe przez syndrom Aspergera deficyty osoba taka świetnie kompensuje płynącymi z niego korzyściami.

Zobacz też

Komunikacja na motocyklu – gesty motocyklistów

Znając techniki jazdy w grupie, mające na celu poprawę bezpieczeństwa jazdy, warto poznać sprawdzone sposoby komunikacji, dzięki której również poprawimy poziom bezpieczeństwa, ale także usprawnimy wspólną jazdę. Komunikacja jest szczególnie ważna dla osoby prowadzącej grupę, jako że jest odpowiedzialna za tempo i trasę, powinna być również biegła w szeregu znaków migowych, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne i widoczne dla całej grupy.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: