Jak oczyścić starą porcelanę?

Prowadzenie domu    
ocena

Piękna i zadbana porcelana jest wyjątkową ozdobą domu i robi ogromne wrażenie na gościach. Aby jednak zachowała swoją urodę przez wiele lat i mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie, to należy o nią wyjątkowo dbać. Jak? O tym poniżej.

Jak oczyścić starą porcelanę?

sxc.hu

Porcelana jest bardzo wrażliwa na nagłe zmiany temperatury. Nie wolno wyjąć jej z lodówki i od razu podgrzewać w niej potrawy, bowiem dozna ona szoku termicznego i się zniszczy.

Porcelany nigdy nie należy myć w zmywarce. To podstawowa zasada. Wymaga ona ręcznego mycia. To dotyczy głównie porcelany zdobionej ręcznie. Natomiast porcelana, której zdobienia zostały wykonane pod polewą lub w polewie, jest bardziej odporna na uszkodzenia i na działanie czynników zewnętrznych. Zawsze jednak należy zapoznać się z informacjami od producenta.

  1. Do mycia porcelany należy używać ciepłej wody. Woda nie może być gorąca, bowiem może wtedy zniszczyć delikatny materiał.
  2. Nie wolno używać szorstkich gąbek czy ściereczek, bowiem mogą one zniszczyć malowane ręcznie, złote czy platynowe dekoracje.
  3. Jeśli naczynia są ręcznie malowane, to wtedy w ogóle nie należy ich w wodzie, a odkurzać miękką ściereczką.
  4. Jeśli pojawił się nalot, co jest normalnym zjawiskiem, to usuwa się go wilgotną ściereczką z odrobiną sosy oczyszczonej.
  5. Naczynia, które można zamaczać, należy moczyć w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Na plamę, którą chcemy usunąć, należy położyć watę lub gazę nasączoną wybielaczem. Taki kompres powinien leżeć kilka godzin.
  6. Reliefy na naczyniach najlepiej wyczyścić miękką szczoteczką zwilżoną płynem do zmywania. Jeżeli płyn nie działa zbyt dobrze, to można użyć do tego celu rozwodnionego wybielacza.
  7. Plamy z tłuszczu można wyczyścić specjalną pastą do polerowania chromu.
  8. Porcelanowe naczynia należy układać w taki sposób, aby nie stykały się (można je przełożyć chociażby papierem śniadaniowym).
  9. Porcelanowe naczynia można także zabezpieczyć przed ścieraniem. Na oczyszczoną i wysuszoną porcelanę należy nałożyć pędzlem roztwór alkoholu poliwinylowego (można zakupić przez Internet), potem naczynia trzeba umyć w wodzie z detergentem i wysuszyć.

UWAGA!

Co ważne, należy czytać zalecenia i przeciwwskazania producenta. Gatunki porcelany różnią się między sobą, więc szkoda by było przez niewiedzę zniszczyć te cuda.

Czy macie swoje sprawdzone sposoby na czyszczenie porcelany? Podajcie nam je w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =