Porcelana jest bardzo wrażliwa na nagłe zmiany temperatury. Nie wolno wyjąć jej z lodówki i od razu podgrzewać w niej potrawy, bowiem dozna ona szoku termicznego i się zniszczy.

Porcelany nigdy nie należy myć w zmywarce. To podstawowa zasada. Wymaga ona ręcznego mycia. To dotyczy głównie porcelany zdobionej ręcznie. Natomiast porcelana, której zdobienia zostały wykonane pod polewą lub w polewie, jest bardziej odporna na uszkodzenia i na działanie czynników zewnętrznych. Zawsze jednak należy zapoznać się z informacjami od producenta.

  1. Do mycia porcelany należy używać ciepłej wody. Woda nie może być gorąca, bowiem może wtedy zniszczyć delikatny materiał.
  2. Nie wolno używać szorstkich gąbek czy ściereczek, bowiem mogą one zniszczyć malowane ręcznie, złote czy platynowe dekoracje.
  3. Jeśli naczynia są ręcznie malowane, to wtedy w ogóle nie należy ich w wodzie, a odkurzać miękką ściereczką.
  4. Jeśli pojawił się nalot, co jest normalnym zjawiskiem, to usuwa się go wilgotną ściereczką z odrobiną sosy oczyszczonej.
  5. Naczynia, które można zamaczać, należy moczyć w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Na plamę, którą chcemy usunąć, należy położyć watę lub gazę nasączoną wybielaczem. Taki kompres powinien leżeć kilka godzin.
  6. Reliefy na naczyniach najlepiej wyczyścić miękką szczoteczką zwilżoną płynem do zmywania. Jeżeli płyn nie działa zbyt dobrze, to można użyć do tego celu rozwodnionego wybielacza.
  7. Plamy z tłuszczu można wyczyścić specjalną pastą do polerowania chromu.
  8. Porcelanowe naczynia należy układać w taki sposób, aby nie stykały się (można je przełożyć chociażby papierem śniadaniowym).
  9. Porcelanowe naczynia można także zabezpieczyć przed ścieraniem. Na oczyszczoną i wysuszoną porcelanę należy nałożyć pędzlem roztwór alkoholu poliwinylowego (można zakupić przez Internet), potem naczynia trzeba umyć w wodzie z detergentem i wysuszyć.

Uwaga!

Co ważne, należy czytać zalecenia i przeciwwskazania producenta. Gatunki porcelany różnią się między sobą, więc szkoda by było przez niewiedzę zniszczyć te cuda.

Czy macie swoje sprawdzone sposoby na czyszczenie porcelany? Podajcie nam je w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak udekorować tort kremem?
Następny artykułKolory w ogrodzie – różowy

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here