Jak oszczędzać wodę?

Prowadzenie domu    
ocena

Jak oszczędzać wodę?

sxc.hu

W Polsce za kilkanaście lat może zbraknąć wody. Może się to wydawać dziwne, przecież Polska to europejski kraj, nie ma tu żadnej dużej pustyni, itp. A jednak. Dlatego warto nauczyć się racjonalnie korzystać z zasobów wody. Przyniesie to korzyści środowisku, ale także i bezpośrednio nam: poprawi się nasze samopoczucie, wzrośnie nasza świadomość, a rachunki za wodę zmaleją.

Wodę można oszczędzać na różne sposoby. Poniżej przedstawię różne sposoby oszczędzania wody i mam nadzieje, że jak najwięcej osób się do nich zastosuje.

- W łazience zużywamy około 60% dziennego zapotrzebowania. Najwięcej wody zużywa się podczas spłukiwania toalet i podczas kąpieli. Jak można zmniejszyć ilość tej zużytej wody?

- Wanna czy prysznic? Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Najlepiej jest iść na kompromis i na co dzień korzystać z prysznica, a od czasu do czasu z wanny. Jeśli już kąpiemy się w wannie, to należy pilnować, jaka woda leci, nie należy napełniać jej do pełna, wystarczy do połowy, a dla dzieci jeszcze mniej, trzeba też sprawdzać szczelność wanny.

UWAGA!

Swego czasu wśród amerykańskich gwiazd zapanował trend na ekologię i często pojawiały się ich wypowiedzi, że sikają pod prysznicem, bo to oszczędność, a wody w toalecie nie spłukują po sikaniu. Nie wiem jak to odnieść do faktu, że zatruwają środowisko, latając prywatnymi odrzutowcami… Ja, ze względów czysto estetycznych, zawsze spłukuję toaletę, wolę zrezygnować z wzięcia kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.

- Co jeszcze? Podczas mycia zębów trzeba zakręcać wodę. Wodę do płukania ust najlepiej mieć w kubku. Mężczyźni, podczas golenia, opłukują zazwyczaj maszynki pod bieżącą wodą. Oszczędniej będzie nalać wody do umywalki i tak opłukiwać.

- W kuchni największym grzechem jest mycie naczyń pod bieżącą wodą. Warto zainwestować w zmywarkę, która zamiast 100 litrów wody, zużyje tylko 15. Jeśli nie stać kogoś na zakup, to lepiej jest wypełnić jedną komorę zlewu wodą z płynem, a jedynie opłukiwać naczynia pod bieżącą wodą.

- Warto też zbierać zimną wodę, którą potem można wykorzystać do podlania kwiatów czy podlania roślin w ogrodzie. Zbierać wodę można np. wtedy, kiedy odkręcamy kran, gdyż chcemy nalać gorącej wody do wanny. Zanim jednak popłynie gorąca woda, to będzie leciała najpierw zimna. I tę wodą właśnie zbieramy.

- Należy pilnować, aby w domu nie było cieknących spłuczek, ani kapiących kranów. Takie rzeczy należy naprawiać od razu. Wydaje się, że to tylko kilka kropel, ale w skali roku są to już tysiące litrów wody.

Wodę można także zaoszczędzić w ogrodzie, ale jest to temat na kolejny artykuł.

Czy oszczędzacie wodę? W jaki sposób? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =